Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
19/01/2022 - 16:30

2-letnie dziecko zatruło się tlenkiem węgla w Nowym Sączu

Niewiele brakowało, a w bloku przy ulicy Królowej Jadwigi w Nowym Sącz doszłoby do tragedii. W łazience ulatniał się tlenek węgla. 2-letnie dziecko zasłabło podczas kąpieli.

Minionej nocy w jednym z mieszkań przy ulicy Królowej Jadwigi w Nowym Sączu omal nie doszło do tragedii. W łazience ulatniał się niewidzialny, bezbarwny i bezwonny gaz - tlenek węgla. Lokatorzy nie mieli pojęcia, że czyha na nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Przekonali się o tym dopiero wtedy, gdy podczas kąpieli 2-letnie dziecko zasłabło w łazience. Rodzice dziecka niezwłocznie wezwali pomoc. Zgodnie ze wskazówkami dyspozytora pootwierali okna i opuścili mieszkanie.

Zobacz też Przez wiele godzin szukali zaginionego 38-latka. Znaleźli pijanego

Już po kilku minutach na miejsce dotarło pogotowie ratunkowe i straż pożarna. Strażacy sprawdzili budynek czujnikami niebezpiecznych gazów. Urządzenie pokazało 8 ppm tlenku węgla, choć wcześniej, zanim właściciele otworzyli okna, z pewnością czadu było znacznie więcej w mieszkaniu.

Załoga pogotowia ratunkowego udzieliła pomocy dziecku, a następnie przewiozła je do szpitala w Nowym Sączu. W tym czasie w mieszkaniu przebywali także rodzice 2-letniego dziecka oraz 7-letni brat, ale nie skarżyli się na żadne dolegliwości. Aż strach pomyśleć, jak mogła zakończyć się ta historia gdyby nie prawidłowa reakcja rodziców dziecka.

Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w mieszkaniach. Najbardziej niebezpiecznym miejscem jest łazienka. Tam są właśnie bardzo często zamontowane przepływowe podgrzewacze wody, ale do zatrucia czadem może dojść także wszędzie tam, gdzie odbywa się proces spalania.

-Tlenek węgla powstaje w procesie niepełnego spalania. Zbyt mała ilość tlenu dopływa do paleniska i wtedy wytwarza się tlenek węgla. Jest to bardzo niebezpieczna substancja, ponieważ jest bezbarwna, bezwonna i nie ma smaku. Aby uniknąć zagrożenia zatrucia to przed sezonem grzewczym należy przeglądnąć urządzenia grzewcze, aby działały sprawnie oraz sprawdzić wentylację – tłumaczył jakiś czas temu na łamach "Sądeczanina" Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Wykrycie czadu w początkowej fazie umożliwiają czujniki tlenku węgla, dlatego warto takie urządzenia kupować i montować szczególnie tam gdzie odbywa się proces spalania. Gdy już czujnik się odezwie trzeba poprosić o pomoc strażaków,  jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i ewakuować się na zewnątrz 

Tam, gdzie nie ma czujników tlenku węgla, ludzie często są zabierani na obserwację do szpitala, tracą przytomność, a nawet i życie. Natomiast tam, gdzie są zamontowane czujniki, które zaalarmowały o obecności czadu w pomieszczeniu, nigdy jeszcze nie było potrzeby żeby kogoś zabierać do szpitala. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Na początku są to nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, aż do utraty przytomności i śmierci. Nie wolno takich objawów lekceważyć. ([email protected] Fot. Ilustracyjna)







Dziękujemy za przesłanie błędu