Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
10/09/2021 - 10:40

„Piątek z drogówką”: na tych przejściach zbyt często giną piesi [WIDEO]

W pierwszym odcinku naszego cotygodniowego cyklu „Piątek z drogówką” przypomnieliśmy zasady, którymi powinni kierować się dzieci i młodzież, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Drugi odcinek naszego cyklu poświęciliśmy najbardziej niebezpiecznym przejściom dla pieszych na terenie Nowego Sącza. Zachęcamy was do obejrzenia naszego materiału.

1 czerwca weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego, które obowiązują zarówno kierowców, jak i pieszych. Co się zmieniło?

- Zmieniły się zasady dotyczące pierwszeństwa pieszych na przejściach. Piesi nabyli prawo pierwszeństwa w momencie kiedy zamierzają na to przejście wejść. Wyjątek stanowią pojazdy szynowe, wtedy piesi nie mają pierwszeństwa – wyjaśnia asp. szt. Ryszard Ogurek, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

- Piesi przechodząc na drugą stronę drogi na przejściu dla pieszych, nie powinni korzystać z telefonów komórkowych i innych urządzeń, które odrywałyby ich uwagę od tego, co się dzieje na drodze – dodaje.

Od 1 czerwca, a więc od dnia, w którym wprowadzone zostały nowe przepisy ruchu drogowego do dnia dzisiejszego, sądeccy policjanci odnotowali dwa zdarzenia drogowe z udziałem pieszych na przejściach. Z kolei od początku 2021 roku tych zdarzeń było dwanaście. Jest to zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym.

Czytaj też Pierwszy "Piątek z drogówką": bezpieczna droga do szkoły [WIDEO]

Przejścia dla pieszych to miejsca, w których piesi powinni być w szczególny sposób chronieni. Niestety często stają się dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Z czego to wynika?

- Wynika to przede wszystkim z niewłaściwych zachowań kierowców, którzy nie zwracają uwagi, że dojeżdżają do przejść dla pieszych i nie zachowują szczególnej ostrożności. Często to właśnie z ich winy dochodzi do wypadków na przejściach dla pieszych – wyjaśnia asp. szt. Ryszard Ogurek.

W okresie ostatnich trzech lat na terenie Nowego Sącza najczęściej dochodziło do potrąceń na przejściu dla pieszych, które znajduje się na skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego z ul. Wiśniowieckiego, a także na przejściach dla pieszych w ciągu ulicy Lwowskiej i Alei Piłsudskiego.

Jak powinni zachować się piesi przechodząc na pasach na drugą stronę drogi? Na co powinni zwracać uwagę kierowcy, dojeżdżając do przejść dla pieszych? Posłuchajcie naszej rozmowy. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. i Film M. Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu