Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
17/10/2020 - 15:10

Nie zauważyła jej? Potrąciła przechodzącą na pasach kobietę [Wideo z wypadku]

Sądeccy policjanci ustalają przyczyny wypadku, który w czwartkowe popołudnie wydarzył się w Nowym Sączu. Po godzinie piętnastej na ulicy Królowej Jadwigi doszło do potrącenia kobiety, która na przejściu dla pieszych przechodziła na drugą stronę jezdni. Obejrzyj wideo, jakie nadesłał nam Czytelnik....

W czwartej sekundzie materiału wideo, przysłanego nam przez Czytelnika, dokładnie widać jak doszło do potrącenia. Ocenę zachowania kierowcy pozostawiamy Wam...

- Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierująca samochodem marki Peugeot ominęła Forda Transita, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych i potrąciła 64-kobietę, która wchodziła na przejście – wyjaśnia podkom. Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy sądeckiej policji.

Zobacz też Wypadek na ul. Tarnowskiej. Jeden samochód go potrącił, drugi po nim przejechał

Kierująca Peugeotem była trzeźwa. Wyszła ona z tego wypadku bez szwanku. Mniej szczęścia miała kobieta, która została potrącona przez samochód. Załoga pogotowia ratunkowego zabrała ją do szpitala.

- Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia i pojazdu oraz sporządzili szkic sytuacyjny i dokumentację fotograficzną. Wszystkie wykonane na miejscu czynności, jak również prowadzone w tej sprawie postępowanie pozwolą dokładnie wyjaśnić okoliczności i przyczyny tego zdarzenia – dodaje policjantka.

Jesień i zima to najniebezpieczniejszy okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w szczególności jednak dla pieszych. Wcześnie zapadający zmrok oraz ciemne poranki, mokra i śliska nawierzchnia, niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, niezachowanie szczególnej ostrożności zarówno przez kierujących jak i pieszych to czynniki, które wpływają na ryzyko zaistnienia wypadku drogowego.

Zobacz też Limanowa: lekarze walczyli o jego życie. Niestety, pieszy zmarł w szpitalu

Pamiętajmy o rozwadze, rozsądku i zwiększeniu uwagi na drodze, zwłaszcza w obecnej porze roku, aby nie dochodziło do tak tragicznych zdarzeń jakie miały miejsce od początku października na małopolskich drogach. Wśród 9 ofiar śmiertelnych – aż 6 stanowili piesi.

Do kilku tragicznych wypadków w ostatnich dniach doszło również na drogach naszego regionu. Przypomnijmy. 7 października przed godziną czwartą nad ranem w Wielopolu, 57-letni mężczyzna kierujący Volkswagenem na prostym odcinku drogi potrącił 56 – letniego pieszego. Mężczyzna został odrzucony na przeciwległy pas jezdni i wpadł pod nadjeżdżający samochód dostawczy marki Mercedes-Benz. Poniósł śmierć na miejscu

Zobacz też Dzisiaj pogrzeb tragicznie zmarłego 23-latka. Zginął w wypadku w Bobowej

Z kolei 15 października około godziny szóstej rano w Limanowej doszło do potrącenia 45 – letniego pieszego, który w godzinach popołudniowych zmarł w szpitalu. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 31 – letni kierujący pojazdem marki Volkswagen potrącił mężczyznę na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Przypominamy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Taki element odblaskowy warto posiadać również poruszając się w obszarze zabudowanym, gdzie są miejsca równie niebezpieczne – niewidoczne i słabo oświetlone.

Zobacz też Kradzież w Castoramie i ranny ochroniarz. Co tam się stało?

Posiadanie elementów odblaskowych jest bardzo ważne, ponieważ w warunkach ograniczonej widoczności kierujący ma szansę dostrzec takiego pieszego już z odległości około 120 – 150 metrów, co znacznie zwiększa szansę na uniknięcie wypadku. Gdy pieszy nie posiada elementu odblaskowego kierujący zobaczy osobę poruszającą się po drodze z odległości około 30 metrów. Często jest to zbyt mała odległość, aby uniknąć tragedii na drodze.

Apelujemy również do kierujących pojazdami, aby zwiększyli uwagę na drodze, zachowali szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych. Stosowanie tych podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli uniknąć nieszczęśliwego wypadku. (PT redakcja@sadeczanin.info Fot. Czytelnik, Źr. KWP Kraków)Dziękujemy za przesłanie błędu