Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 listopada. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
14/07/2022 - 12:45

W tych sądeckich gminach chce mieszkać coraz więcej osób. Gdzie jest najlepiej?

Mieszkańcy Sądecczyzny często opuszczają rodzime miejscowości i wyjeżdżają w pogoni za pracą, edukacją czy karierą do większych miast lub za granicę. Te dane z poprzedniego roku pokazują, że coraz więcej osób chce mieszkać w małych, sądeckich wsiach.

Czytaj również: Sądeckie gminy, a środki unijne. Gdzie mają najwięcej? Raport badaczy PWSZ

W module czwartym – „Efekty polityki społecznej” – Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego badacze Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu wskazują m.in. saldo migracji w sądeckich samorządach.

- Migracje ludności oraz kwestie z nimi związane są istotnym wyzwaniem dla władz samorządowych – zauważają eksperci. – Saldo migracji to różnica liczby osób przybyłych i osób, które opuściły daną jednostkę terytorialną, w danym okresie.

To może Cię zainteresować: W tych sądeckich miejscowościach przedsiębiorcy najchętniej zakładają swoje firmy

Badacze PWSZ opracowali wskaźnik salda migracji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Jest to różnica pomiędzy imigracją, a emigracją ludności z danego obszaru na tysiąc mieszkańców.

- Dodatkowo saldo migracji jest jednym z ważniejszych wskaźników określających atrakcyjność danej jednostki terytorialnej, a w odniesieniu do kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, może wiązać się z utratą części dochodów, zwłaszcza z tytułu udziału podatku dochodowego od osób fizycznych – argumentują badacze Instytutu Ekonomicznego.

Kto w Subregionie Sądeckim (powiat nowosądecki, gorlicki, limanowski i Nowy Sącz) poradził sobie w 2021 roku najlepiej? Ranking Oceny Aktywności Gmin wskazuje, że była to gmina Podegrodzie. Tu saldo migracji wyniosło 3,80.

Na drugim miejscu uplasował się Chełmiec i Moszczenica. Trzecie miejsce zajęła gmina Limanowa z wynikiem 2,90.

KLIKNIJ TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej o Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2021. (s.[email protected], fot. Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu