Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
23/06/2022 - 23:50

Ranking Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. Oni są liderami w regionie

Coroczny Ranking Oceny Aktywności Gmin, przygotowywany przez Fundację Sądecką i naukowców Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, bada kondycję sądeckich samorządów. Kto w 2021 roku poradził sobie najlepiej? Która gmina została liderem rankingu? Zapraszamy na relację na żywo z gali rozdania nagród.

[RELACJA LIVE]

15:40

Czas na punkt kulminacyjny Galu Rozdania Nagród Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego – wyniki „Oceny Końcowej”. To kategoria, która podsumowuje wyniki wszystkich modułów. Więcej szczegółów przedstawił publiczności Prorektor Marek Reichel.

OCENA KOŃCOWA:

3. Jodłownik
2. Limanowa (miasto)
1. Nowy Sącz
 

Liderzy Rankingu Aktywności Gmin

W tym roku laureatem wśród samorządów Subregionu Sądeckiego zostało miasto Nowy Sącz. Prezydent Ludomir Handzel nie kryje szczęścia i zadowolenia odbierając gratulacje z rąk Zygmunta Berdychowskiego i przedstawiciela PWSZ dr Marka Reichela. Nowy Sącz uplasował się na pierwszym miejscu z sumą punktów – 139,04.

Drugie miejsce kolejny rok z rzędu należy do Limanowej. Nagrodę odbiera burmistrz miasta, Władysław Bieda. Miasto zdobyło 129,22 pkt w ogólnej ocenie.

Ostatnie miejsce na podium należy w tym roku do gminy Jodłownik z liczbą punków 128,86. To kolejna mała gmina wiejska z Subregionu Sądeckiego, której wynik i wysoka lokata w rankingu jest dowodem na to, że konsekwentna praca samorządowa zawsze przynosi owoce.

Zeszłoroczny lider – gmina Sękowa na czele z Małgorzatą Małuch – uplasowała się tuż za podium, na czwartym miejscu.

To jednak nie koniec dzisiejszego wydarzenia. Jarosław Baziak, prezes SKT „Sądeczanin” opowiedział o idei uchwały rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego. Jego przemówienie zapoczątkowało złożenie podpisów starostów, prezydenta, burmistrzów i wójtów na symbolicznej planszy z apelem poparcia dla inicjatywy oczyszczenia i uporządkowania linii brzegowej Jeziora Rożnowskiego. Więcej o inicjatywnie SKT „Sądeczanin” przeczytacie już niedługo w osobnym materiale.

Dzisiejsza Gala Rozdania Nagród Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego połączona jest z Powiatowym Zjazdem Delegatów Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej. O tej części wydarzenia będzie można przeczytać tutaj: Wielkie zmiany! Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej z nowym zarządem 

15:30

Zespół badaczy Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu określa również dynamikę zmian zachodzących w analizowanych wskaźnikach. O kryteriach w tej kategorii opowiedział Prorektor PWSZ, dr Marek Reichel.

MODUŁ V – DYNAMIKA
3. Łabowa
2. Podegrodzie
1. Jodłownik

Dyplomy odebrali: zastępca wójta gminy Łabowa, Sławomir Rybarski, zastępca wójta gminy Podegrodzie, Stanisław Mazur oraz wójt Jodłownika, Paweł Stawarz.

Moduł „Dynamika” jest przedostatnią z kategorii Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. Napięcie na Sali rośnie. Już za chwilę dowiemy się kto został liderem wśród 39 gmin naszego regionu za rok 2021.

Tymczasem na ukulele przygrywa Maja Matusiak. Laureatka „Sądeckich Młodych Talentów” zaprezentowała utwór „I Don’t Know My Name” Grace’a VanderWaala.

15:15

Efekty polityki społecznej – co kryje się za tym pojęciem? Na to pytanie odpowiedziała badaczka z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu, dr Aleksandra Jasińska. Pora poznać wyniki w kolejnym module Rankingu Oceny Aktywności Gmin

MODUŁ IV – EFKETY POLITYKI SPOŁECZNEJ
3. Uście Gorlickie
2. Krynica-Zdrój
1. Nowy Sącz

Po raz kolejny pierwsze wyróżnienie w tej kategorii trafiło w ręce prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Nagrodę za drugie miejsce odebrał Bogdan Bębenek, wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Krynica-Zdrój.

Czym jest sukces? Jak go osiągnąć? O tym rozmawiają podczas trzeciego dzisiejszego panelu Zygmunt Berdychowski i burmistrz Biecza, Mirosław Wędychowicz.

15:00

Widok dr Marka Jasińskiego przy mikrofonie jest znakiem, że nadszedł czas na poznanie wyników w trzeciej kategorii – „Aktywność inwestycyjna gminy”.

MODUŁ III – AKTYWNOŚĆ INWESTYCYJNA GMINY
3. Moszczenica
2. Jodłownik
1. Sękowa

W tegorocznym Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego to małe gminy pokazały, że mają moc. Wyróżnienia odebrali: Małgorzata Małuch, wójt Sękowej, Paweł Stawarz, wójt Jodłownika i Jerzy Wałęga, wójt Moszczenicy.

O tym, jak wygląda droga do sukcesu w powiecie limanowskim opowiedział Paweł Stawarz. Kolejny panel dyskusyjny poprowadził Zygmunt Berdychowski.

14:45

Dr Natalia Jaśkiewicz z Instytutu Ekonomicznego PWSZ opowiedziała w drugiej kategorii – „Pozainwestycyjna działalność gospodarcza”. W tym module wyróżniono aż pięciu laureatów.

MODUŁ II – POZAINWESTYCYJNA DZIAŁAŁNOŚĆ GOSPODARCZA
3. Biecz/ Gorlice (miasto)/ Muszyna
2. Stary Sącz
1. Limanowa (miasto)

Po raz kolejny na scenie stanął Władysław Bieda, odbierając nagrodę za pierwsze miejsce w tej kategorii. Wyróżnienie dla Starego Sącza odebrał zastępca burmistrza, Kazimierz Gizicki. Na scenie pojawili się również Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza i Robert Ryndak, przewodniczący Rady Miasta Gorlice.

W muzycznej przerwie na scenie zaprezentowała się kolejna laureatka konkursu „Sądeckie Młode Talenty” - Iwona Gałysa z Zabrzeży (gmina Łącko). Wykonała piosenkę Edyty Geppert pt. „Och życie, kocham Cię nad życie”.

14:35

Pora poznać wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w pierwszej kategorii – „Generowanie dochodów”. Omówienia kryteriów, jakie kapituła brała pod uwagę oceniając gminy w tej właśnie kategorii podjęła się mgr Judyta Witowska z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu.

MODUŁ I – GENEROWANIE DOCHODÓW:
3. Sękowa
2. Limanowa (miasto)
1. Nowy Sącz

Dyplomy za wyniki pierwszej kategorii odebrali wójt gminy Sękowa, Małgorzata Małuch, burmistrz Limanowej, Władysław Bieda oraz prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel. Listy gratulacyjne oraz upominki wręczyli Zygmunt Berdychowski oraz dr Marek Reichel.

Gala Rozdania Nagród Rankingu Oceny Aktywności Gmin to również okazja do dyskusji na temat życia sądeckich samorządów. Gościem pierwszego panelu dyskusyjnego jest Dariusz Chorużyk, burmistrz Piwnicznej-Zdroju. Rozmowę o drodze do sukcesu na przykładzie gminy miejsko-wiejskiej w powiecie nowosądeckim poprowadzi Zygmunt Berdychowski.

14:30

- Bardzo się cieszę, że możemy dziś wziąć udział w tak znamienitej uroczystości – mówił Zygmunt Berdychowski, jeden z inicjatorów dzisiejszego wydarzenia.

- Przez wiele lat pracy udało nam się stworzyć wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową  najważniejszą rzecz. Państwo macie pewność, że to co dziś usłyszycie, zobaczycie lub weźmiecie do ręki, to jest kawał dobrej roboty. Macie Państwo zaufanie do osób, które przygotowały ranking – podkreślił mówca.

- Wtedy, kiedy robiliśmy to pierwszy raz, zastanawialiśmy się, co będzie jak się ktoś pogniewa (…), jak to ludzie odbiorą… Macie Państwo zaufanie do PWSZ jak i Fundacji Sądeckiej, która jest organizatorem tego wydarzenia – mówił jeden z inicjatorów Rankingu Oceny Aktywności Gmin.

- Jestem dumny, że to kilkanaście lat pracy nie poszło na marne. Przyglądam się wielu rankingom (…) i mogę z całą śmiałością potwierdzić, że nie ma drugiego takiego rankingu w Polsce – dodał Zygmunt Berdychowski. – W tej publikacji, którą trzymam w rękach, przypadku się nie zobaczy. Widać za to kawał dobrej roboty, za co serdecznie państwu gratuluję – tymi słowami Zygmunt Berdychowski zwrócił się do samorządowców.

14:20

Uroczysta Gala Rozdania Nagród Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego rozpoczęła się po godzinie 14:00 w domu weselnym Casablanca w Niskowej. Na sali pojawili się znamienici goście: przedstawiciele Fundacji Sądeckiej, badacze z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, licznie zgromadzeni samorządowcy, sołtysi oraz inni przedstawiciele instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Sala została wypełniona po brzegi. W uroczystej gali udział wzięło około 300 osób.

Wprowadzeniem do Gali Rozdania Nagród była prezentacja multimedialna ubiegłorocznego zwycięzcy – gminy Sękowa. W poprzednim roku to Małgorzata Małuch, wójt Sękowej, odebrała najważniejszy dyplom za pierwsze miejsce w Ocenie Końcowej.

O muzyczną oprawę na początek spotkania zadbała Maja Matusiak. Piosenkarka z Łukowicy zaprezentowała utwór „Aleja Gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej. Warto wspomnieć, że Maja Matusiak jest laureatką konkursu „Sądeckie Młode Talenty”, organizowanego przez Fundację Sądecką i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”.

W rolę konferansjerów wcielili się Jagienka Michalik i Jarosław Baziak. Na początku prowadzący wymienili długą listę partnerów honorowych dzisiejszego wydarzenia (wszystkich wymieniamy w dalszej części materiału).

Przypominamy, że Ranking Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego jest przygotowywany już po raz czternasty. Zespół badaczy dr. Marka Reichela z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pod kierownictwem prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza, analizuje kondycję gospodarczą 39 samorządów za pomocą 24 wskaźników. Podczas Gali Rozdania Nagród poznamy zwycięzców w czterech kategoriach głównych oraz w module „Dynamika”. Na koniec przyznane zostaną nagrody w podsumowującej kategorii „Ocenie Końcowej”.

([email protected], [email protected]) Fot. Sądeczanin/Żaneta Rolka/UMNSDziękujemy za przesłanie błędu