Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/06/2022 - 22:40

Czy komuś uda się wyprzedzić Małgorzatę Małuch? Wyniki rankingu w czwartek

W poprzednim roku podczas rozdania nagród Rankingu Oceny Aktywności Gmin liderem wśród 39 sądeckich samorządów została gmina Sękowa z powiatu gorlickiego. – Jestem bardzo zaskoczona, że nasza mała gmina wiejska znalazła się na tak wysokiej pozycji w rankingu – mówiła wtedy wójt Małgorzata Małuch. Jak będzie w tym roku?

Ranking Oceny Aktywności Subregionu Sądeckiego to owoc współpracy Fundacji Sądeckiej oraz Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W tym roku już po raz czternasty dowiemy się, który z samorządów został liderem.

Zespół badaczy z PWSZ analizuje kondycję 39 jednostek samorządowych z Subregionu Sądeckiego (Nowy Sącz, powiat nowosądecki, powiat limanowski oraz powiat gorlicki). Gminy oceniane są w czterech głównych kategoriach, na które składają się 24 wskaźniki.

Eksperci w specjalnym module oceniają również dynamikę zmian. Wszystkie wyniki sumowane są w „Ocenie Końcowej”. Ta ostatnia – szósta – kategoria wskazuje liderów w naszym regionie.

W poprzednim roku symboliczne dyplomy odebrali: Ludomir Handzel, prezydent miasta Nowego Sącza (III miejsce), burmistrz Limanowej Władysław Bieda (II miejsce) oraz Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa z powiatu gorlickiego (I miejsce).

Zobacz również: Najlepsze samorządy na Sądecczyźnie. To oni przez lata zdobywali podium

Zapytaliśmy zeszłorocznego zwycięzcę o przewidywania na ten rok.

Jak minął w Sękowej 2021 rok?

Małgorzata Małuch: Rok 2021 był rokiem trudnym, naznaczonym problemem pandemii i związanymi z tym ograniczeniami i niedogodnościami. Pomimo tego i ogólnego przygnębienia dla Gminy Sękowa był to rok udany.

Czas wielu wyzwań, wytężonej pracy, ciągłych niewiadomych, niepokojów, bogaty w działania inwestycyjne i rozwojowe. Kolejny rok, który przyniósł zmiany w jakości życia naszych mieszkańców i to zarówno poprzez poprawę infrastruktury komunalnej, rekreacyjnej, inwestycje środowiskowe jak i poprzez działania prospołeczne.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa udało się zrealizować wiele ważnych projektów. Szczególne wsparcie otrzymaliśmy z budżetu państwa w formie tarczy antykryzysowej.

Powstały nowe odcinki wodociągów i kanalizacji, nowe ujęcie i stacja uzdatniania wody, kolejne odcinki dróg zostały zmodernizowane i oświetlone, powstała ścieżka pieszo-rowerowa o długości 4 kilometrów, oddaliśmy do użytku most, piękne przedszkole, wykonaliśmy termomodernizację Urzędu Gminy, zakończyliśmy projekt rozbudowy infrastruktury uzdrowiskowej w Wapiennem.

Bardzo cieszą inwestycje w poprawę jakości powietrza, wymianę kotłów oraz montaż instalacji OZE (głownie fotowoltaika) w prywatnych budynkach. Wielką troską otoczyliśmy seniorów, dzieci i młodzież realizując wiele ważnych i potrzebnych projektów społecznych. W gminie funkcjonowały 3 świetlice środowiskowe, dla seniorów utworzyliśmy Dzienny Dom Opieki, a w ramach projektu mogli również korzystać z wyjazdów rehabilitacyjnych i integracyjnych.

Łącznie wydatki majątkowe osiągnęły kwotę ponad 13 milionów złotych, co stanowi 36 procent budżetu. Wydarzenia kulturalne w ubiegłym roku ze względu na pandemię miały bardziej ograniczony charakter.

Które z wydarzeń bądź inwestycji uznaje pani za szczególnie istotne?

- Jeśli chodzi o inwestycje to wszystkie były bardzo potrzebne i oczekiwane. Wszystkie cieszą i są realizowane po konsultacjach z mieszkańcami. Zawsze najbardziej cieszą mnie te, które służą bezpośrednio mieszkańcom i ułatwiają im życie.

W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku piękne przedszkole i miło było patrzyć na radość naszych maluchów, ale również oddaliśmy Dzienny Dom Opieki i ta inicjatywa również przyniosła wiele satysfakcji i radości.

Ubiegłoroczny sukces był dla mnie i dla całej gminy zaskoczeniem i wielkim zaszczytem i wyróżnieniem, niebogata Gmina Sękowa, bez przemysłu i dużych podatników, swoją pozycję osiągnęła dzięki ciężkiej konsekwentnej pracy oraz umiejętności pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Czy myśli pani, że Sękowej uda się powtórzyć ubiegłoroczny sukces? Jakiej lokaty się pani spodziewa?

- Mam świadomość, że pierwszego miejsca w rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu  Sądeckiego prawdopodobnie nie da się powtórzyć. Nie umiem przewidzieć lokaty, bo przecież w Subregionie Sądeckim jest wiele prężnych i ambitnych samorządów, które mają wiele osiągnieć i sukcesów i pod których wrażeniem nieustannie jestem.

Czternasta edycja Rankingu Oceny Aktywności Gmin podsumowuje działania sądeckich samorządów za 2021 rok. Już jutro – 23 czerwca – poznamy wyniki, na które wszyscy czekają z niecierpliwością. Uroczysta gala rozdania nagród rozpocznie się o godzinie 14:00 w domu weselny Casablanca w Niskowej. Zapraszamy do śledzenia transmisji z tego wydarzenia. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu