Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
13/06/2022 - 10:55

Badacze sprawdzają jak wygląda życie w sądeckich gminach. Ocena Aktywności Gmin

Tegoroczna gala rozdania nagród Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego zbliża się wielkimi krokami. Już 23 czerwca poznamy nowych liderów w regionie. Tymczasem przypominamy, jakich informacji o kondycji sądeckich samorządów dostarcza nam ranking.

Ranking Oceny Aktywności Gmin bada kondycję 39 jednostek z powiatu nowosądeckiego (wraz z miastem Nowy Sącz), limanowskiego i gorlickiego. Tę mozolną pracę wykonuje zespół badaczy dr. Marka Reichela z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, pod kierownictwem prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza.

Na ranking składa się pięć kategorii oraz uogólniona ocena końcowa.

Ocena końcowa to suma wszystkich wyników z poprzednich modułów. To właśnie na jej podstawie wybieramy samorządy, które poradziły sobie najlepiej.

Dynamika wskazuje natomiast zmiany jakie zaszły w konkretnej gminie na przestrzeni lat. Cztery pierwsze kategorie składają się z kilku wskaźników opracowanych przez badaczy.

Z modułu Generowanie dochodów dowiemy się m.in. jakie są dochody własne gminy w przeliczeniu na każdego mieszkańca lub jaka jest wysokość wpływu z podatków i opłat lokalnych per capita.

W Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2020 najlepsza w generowaniu dochodów okazała się być gmina Sękowa z powiatu gorlickiego. Jak wskazują badania, w tej gminie na każdego mieszkańca przypadało 5 738,61 złotych dochodów własnych samorządu. Żadna inna gmina z trzech powiatów nie osiągnęła tak wysokiego wyniku.

W kategorii drugiej – Pozainwestycyjnej działalności gospodarczej – ważne są podmioty gospodarcze działające w gminie, wpływy z CIT oraz wydatki na promocję. W 2020 roku w tym module triumfowała Laskowa oraz miasto Limanowa.

Według wyników rankingu, najwięcej na promocję gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydało miasto Gorlice. Wysokość wskaźnika wyniosła 22,29. Niewiele mniej zdobyła uzdrowiskowa Krynica-Zdrój.

Na obliczenie Aktywności inwestycyjnej gminy składa się aż osiem wskaźników, które głównie oscylują wokół wydatków majątkowych. Mieszkańcy mogą się dowiedzieć m.in. ile wynoszą wydatki majątkowe na głowę każdego mieszkańca, ile gmina wydaje na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. W tej kategorii obliczane są również środki unijne przypadające na jednego mieszkańca gminy.

Najlepsze w 2020 roku w inwestowaniu okazały się gminy: Bobowa, Lipinki i Sękowa. Co ciekawe największy wskaźnik środków unijnych per capita osiągnęła gmina Moszczenica. Badacze wskazują, że w tej gminie na każdego mieszkańca przypada 3 910,07 złotych. Dla porównania w Muszynie, która uplasowała się na drugim miejscu, na jednego mieszkańca przypada 1 256,76 złotych.

W kategorii Efekty polityki społecznej najlepszy w 2020 roku był Nowy Sącz. W tym module możemy dowiedzieć się m.in. jaka jest stopa bezrobocia w danej jednostce, ile działa tam organizacji pozarządowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, ilu uczniów przypada na jeden szkolny komputer z dostępem do Internetu, itp.

Najlepiej pod względem komputeryzacji szkół jest w Uściu Gorlickim. Tutaj na jeden komputer z dostępem do internetu przypada około 5 uczniów (wysokość wskaźnika to 5,30).

Jeśli chodzi o Dynamikę to w 2020 roku triumfowała Sękowa. To również ta gmina okazała się liderem wśród wszystkich 39 samorządów w kategorii końcowej. Na drugim miejscu uplasowało się miasto Limanowa, a na trzecim Nowy Sącz. Czy i w tym roku ci sami włodarze odbiorą swoje dyplomy?

Przekonamy się już niebawem. Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2021 poznamy już 23 czerwca. Uroczysta gala rozpocznie się o godzinie 14:00 w D.W. Casablanca w Niskowej. Serdecznie zapraszamy do śledzenia relacji z tego wydarzenia. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu