Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
21/06/2023 - 14:35

W tym roku niespodzianką jest gmina Rytro. Dr Marek Reichel komentuje wyniki rankingu

Tegoroczna Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2022 już za nami. Poznaliśmy wyniki prestiżowego rankingu, który przygotowuje zespół badaczy dr. Marka Reichela z Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. W tym roku pierwsze miejsce zajęła gmina Rytro. Na drugim miejscu znalazł się ubiegłoroczny zwycięzca miasto Nowy Sącz, a na trzecim miasto i gmina uzdrowiskowa Muszyna.

- Co do drugiego i trzeciego miejsca nie jest zaskoczony. Te jednostki terytorialne już wielokrotnie pokazały, że są jednymi z najsilniejszych jednostek samorządu terytorialnego w naszym subregionie. Natomiast co do Rytra mogę powiedzieć tak, że jeszcze dwa lata temu byłbym bardzo zaskoczony, że najmniejsza gmina, bo licząca zaledwie 3700 mieszkańców potrafi tak prężnie wykorzystywać swój potencjał i walory. Natomiast równie mała gmina Sękowa, dwa lata temu także zajęła pierwsze miejsce – komentuje dr Marek Reichel, prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.  

Co miało wpływ na takie wyniki tegorocznej Oceny Aktywności Gmin?

- Przede wszystkim te wszystkie zawirowania, z którymi mamy do czynienia. Najpierw pandemia, później wojna na Ukrainie, teraz inflacja. To są ciężkie warunki, w których trzeba się wykazać ogromnymi zdolnościami przywódczymi żeby pozyskiwać i w sposób poważny wydatkować zdobyte środki finansowe – wyjaśnia.

W tym roku już po raz piętnasty poznaliśmy wyniki rankingu. To dobry czas na małe podsumowanie. .

- W ciągu pierwszych pięciu lat analizowaliśmy tylko i wyłącznie gminy powiatu nowosądeckiego i Nowy Sącz, a od dziesięciu lat analizujemy również gminy powiatu limanowskiego i gorlickiego. O ile ta roczna ocena podsumowuje tylko jeden rok, to ocena pięcioletnia pozwala pokazać, że w długim okresie czasu dana jednostka ma potencjał, jest silna. W wynikach obejmujących ostatnie pięć lat miasto Nowy Sącz zajęło pierwsze miejsce. Na drugim miejscu znalazła się Krynica-Zdrój, a na trzecim Muszyna – tłumaczy dr Marek Reichel.  

Tegorocznej Ocenie Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego towarzyszył po raz pierwszy konkurs na „Najlepszą Inwestycję Subregionu Sądeckiego 2022”. Inwestycje, przy których prace zakończyły się w roku 2022 i które oddane zostały do użytku, zgłaszać mogli zarówno inwestorzy jak i wykonawcy.

Spośród wszystkich zgłoszonych inwestycji kapituła konkursu wybrała zwycięzcę. Jest nią budowa gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Inwestorem tej inwestycji była Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, zaś wykonawcą firma eRSbet sp. z o. o. Gratulacje i nagrodę z rąk wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego oraz Zygmunta Berdychowskiego odebrał dr Marek Reichel. 

- To jest ogromne zaskoczenie i radość, że ta sztandarowa dla nas budowa Wydziału Nauk Ekonomicznych zdobyła pierwsze miejsce. W imieniu pana rektora prof. Mariusza Cygnara, w imieniu całej uczelni, kwestora, kanclerza bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak wspaniałego konkursu. To była bardzo potrzebna inwestycja. Byliśmy jedynym wydziałem, który nie miał swojego kąta. Teraz mamy wspaniałe warunki. Doceniają to studenci. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na jeszcze lepszą rekrutację tegoroczną – mówi prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu dr Marek Reichel.

[email protected] Fot. RGDziękujemy za przesłanie błędu