Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 marca. Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego
21/10/2020 - 14:20

Żylaki to także problem osób młodych. Jak się ich pozbyć? Wywiad ze specjalistą

Żylaki kończyn dolnych są problemem nie tylko estetycznym ale przede wszystkim medycznym. Dotyczą nie tylko osób starszych, ale też młodych, szczególnie kobiet w wieku 20-30 lat. W tym przedziale wiekowym problem dotyka kobiet 5-6 razy częściej niż mężczyzn. Problem narasta wraz z wiekiem. Żylaki są jednym z najczęstszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) i jednym z najpowszechniejszych schorzeń w krajach wysoko rozwiniętych. Według badań przeprowadzonych przez Prof. A. Jawienia objawy tej choroby dotykają 49% osób dorosłych w Polsce, 38% mężczyzn oraz 51% kobiet. O objawach, które powinny nas zaniepokoić i o tym, jak poradzić sobie z żylakami, mówi dr Tomasz Orawczyk, chirurg naczyniowy, flebolog z Kliniki Leczenia Żył Orawczyk w Nowym Sączu.

Orawczyk Klinika Żył

Żylaki są częstą przypadłością, a ich konsekwencje mogą być groźne dla naszego zdrowia. Dlaczego?
Wielu pacjentów niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że żylaki nie są chorobą sama w sobie. Żylaki są jednym z objawów schorzenia, którym jest przewlekła niewydolność żylna. Żylaki to obrzmiałe i powiększone żyły, które zwykle występują na nogach i stopach. Mogą przybierać niebieską lub ciemnofioletową barwę, a w kształcie często są nierówne, wybrzuszone lub skręcone. Widocznym gołym okiem zmianom często towarzyszą inne objawy, takie jak: ból, uczucie ciężkości i dyskomfortu w nogach, obrzęk stóp i kostek, uczucie pieczenia lub pulsowania w nogach, skurcze mięśni nóg - szczególnie w nocy.

Obok tych objawów subiektywnych, żylaki mogą doprowadzić do powikłań, które mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. U osób mających żylaki może dojść do powstania skrzepów, które mają tendencję do odrywania się, co może doprowadzić do zablokowania pracy serca i płuc, mogąc tym samym do śmierci. Równie groźne może być pęknięcie żylaka, grożące dużym krwotokiem. Poza tym żylaki mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych w nogach oraz do powstania ‘dziur’, czyli tzw owrzodzeń. Właśnie dlatego żylaków nie należy lekceważyć.

Dlaczego powstają żylaki?
Tendencje do powstawania żylaków kończyn dolnych zwykle dziedziczymy, jednak istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko ich rozwoju. Na powstawanie żylaków mogą wpływać uwarunkowania genetyczne, niedostatek ruchu, praca stojąca, ciąża, hormonalne środki antykoncepcyjne, nadwaga lub zła dieta. Ryzyko ich rozwoju wzrasta wraz z wiekiem. Małe żylaki na nogach, które nie zostaną w porę wzięte pod lupę przez lekarza, zaowocują powstaniem większych zmian żylnych.

Jakie stosuje Pan w swojej praktyce lekarskiej metody diagnostyczne?
Podstawowym i niezastąpionym badaniem diagnostycznym jest badanie dopplerowskie (USG Dopplera), które bardzo precyzyjnie wykrywa nawet najmniejsze schorzenia żył oraz tętnic. Pozwala ono ocenić kondycję żyły, jej wymiary, stan zastawek żylnych oraz sprawdzić kierunek przepływu krwi. To badanie wiele nam mówi o aktualnym stanie układu żylnego, ale też umożliwia zaplanowanie odpowiedniego sposobu leczenia. Oczywiście, nie można zapominać o wywiadzie lekarskim i badaniu przedmiotowym.

Jakie są nowoczesne, bezinwazyjne metody leczenia żylaków i jaka jest ich skuteczność?
Istnieje kilka nowoczesnych, małoinwazyjnych metod leczenia żylaków. Ich dobór należy do specjalisty, po wcześniejszym przeprowadzeniu dokładnego badania klinicznego I dopplerowskiego. Postęp technologii pozwala na jednoczesne usunięcie dolegliwości i zadbanie o kwestie estetyczne. Wśród najnowocześniejszych i nieinwazyjnych metod leczenia żylaków należy wymienić leczenie żylaków systemem Closure Fast, wykorzystujący do zamykania żył fale radiowe oraz zabieg VenaSeal, który jest wyjątkową, małoinwazyjną metodą leczenia żylaków. System zamykania żylaków VenaSeal to nietermiczna metoda leczenia żylaków nie wymagająca znieczulenia tumescencyjnego oraz noszenia pończoch uciskowych umożliwiając pacjentom powrót do normalnej aktywności natychmiast po wykonanym zabiegu. W czasie jego wykonywanie nie jest wymagane znieczulenie ogólne. Ale co ważne, jest metodą niezwykle skuteczną. Jeżeli chodzi o skuteczność to zaklejana żyła zamyka się “od razu”, z niemal 100% skutecznością. Według badań po 5 latach skuteczność ta wynosi aż 94.6%.

Dlaczego warto skorzystać z małoinwazyjnych metod leczenia żylaków?
Pacjenci, którzy po zabiegu chcą praktycznie natychmiast wrócić do aktywności fizycznej, pracy zawodowej czy uprawiania sportu korzystają właśnie z zabiegów małoinwazyjnych. Takie zabiegi mają przede wszystkim znacznie mniej działań niepożądanych. Wykonywane są najczęściej w warunkach ambulatoryjnych, nie wymagają specjalnego przygotowania przedoperacyjnego,I tak jak już powiedziałem są niemal bezbolesne i cechują się wysoką skutecznością.

Gdzie leczyć żylaki?
Należy skorzystać z pomocy flebologa, czyli lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem żylaków. Warto wybrać doświadczonego specjalistę, który w czasie pierwszej wizyty oceni stan żył oraz zaproponuje odpowiednie leczenie. Wybór najwyższej klasy specjalisty gwarantuje nam skuteczne pozbycie się problemu jakim są żylaki, a co za tym idzie zminimalizowanie groźnych dla naszego zdrowia powikłań

Orawczyk Klinika Żył

Dr Tomasz Orawczyk
Chirurg naczyniowy, flebolog
Właściciel Kliniki Leczenia Żył Orawczyk w Nowym Sączu
www.orawczyk.com
Nowy Sącz ul. Jana Kilińskiego 80
tel. 601 493 493

Materiał przygotowany we współpracy z Kliniką Leczenia Żył Orawczyk.

Klinika Leczenia Żył Orawczyk
Zobacz jak wygląda Klinika Leczenia Żył Orawczyk z bliska.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021