Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
18/10/2022 - 18:40

Żółte paznokcie – skąd biorą się przebarwienia na paznokciach rąk i nóg

Niewątpliwie żółte przebarwienia na paznokciach prezentują się bardzo nieestetycznie. Dłonie wyglądają na zaniedbane, a żółty odcień kojarzy się ze stanami chorobowymi. Żółte paznokcie mogą być skutkiem problemów zdrowotnych, dlatego nie należy bagatelizować tego rodzaju objawu. Warto poznać przyczyny i sposoby radzenia sobie z opisaną skazą paznokci.

Zdrowe paznokcie są gładkie i lśniące. Mają lekko różowy kolor. W ich proksymalnej części obecny jest obłączek – białawy obszar w kształcie półksiężyca. Jest to miejsce, w którym płytka paznokciowa słabiej przylega do macierzy. Zdarza się, że nie jest on widoczny na wszystkich palcach.

Żółte paznokcie u stóp lub dłoni zwykle budzą niepokój. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale często objaw schorzenia, które wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Im szybciej się ono rozpocznie, tym lepiej, ponieważ pozwoli to uniknąć powikłań utrudniających powrót do pełni zdrowia.

Warto zdawać sobie sprawę, że zmiana zabarwienia płytki paznokciowej nie zawsze jest spowodowana stanem chorobowym. Na wygląd i kondycję paznokci wpływa wiele czynników. Głównym z nich jest nasz styl życia. Paznokcie (zwłaszcza na stopach) są też narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które są skutkiem uprawiania sportu lub noszenia nieodpowiedniego obuwia.

Możliwe przyczyny żółtych paznokci

Żółte paznokcie na pewno nie są ozdobą dla żadnej kobiety. Kosmetyczki i dermatolodzy zaznaczają, że pomarańcz na paznokciach może być efektem nałogowego palenia papierosów czy nieprawidłowego stosowania lakierów do paznokci.

Zbyt ciemne odcienie lakierów, takie jak czerń, granat czy czerwień, znacznie wpływają zmianę naturalnego koloru paznokcia. Ciemne barwy przenikają do płytki paznokcia, dlatego wymagają wcześniejszego nałożenia bazy lub lakieru podkładowego. Żółte paznokcie sygnalizują stan chorobowy rozwijający się w organizmie. Mogą zwiastować wirusowe zapalenie wątroby, łuszczycę, a także nadmiar beta-karotenu.

Innym powodem zażółcenia paznokci może być infekcja bakteryjna, a w tym najbardziej popularna, grzybica. Grzybicą bardzo łatwo można się zarazić, niestety, o wiele trudniej ją wyleczyć. Do zażółcenia lub nawet zbrązowienia paznokcia prowadzi zazwyczaj dalsza i boczna grzybica podpaznokciowa. Zażółceniu paznokci towarzyszy również ich kruchość i łamliwość.

Jak pozbyć się przebarwień na paznokciach?

Zmiana koloru paznokcia na żółty jest wskazaniem do konsultacji podologicznej. Konieczne jest znalezienie przyczyny problemu. Podolog dokładnie ogląda paznokcie i przeprowadza badanie podologiczne, a także zbiera wywiad chorobowy. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie skutecznej terapii. Pacjent może liczyć na rzetelne, kompleksowe i indywidualne podejście. W razie potrzeby pobierany jest wymaz do badania mykologicznego lub badania bakteriologicznego. Niekiedy istnieje też konieczność skonsultowania danego przypadku z lekarzem.

Rodzaj terapii podologicznej przy żółtych paznokciach zależy od tego, co jest przyczyną problemu. W przypadku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej konieczne jest zastosowanie leków, profesjonalnych zabiegów i/lub laseroterapii. Przy zmianach zabarwienia paznokcia o innej etiologii możemy zastosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji, pedicure podologiczny, suplementację witamin, edukację w zakresie zmiany codziennych nawyków.

Żółte paznokcie – jakie są domowe sposoby wybielania?

Jeśli przyczyną przebarwień paznokci nie są poważne choroby, takie jak grzybica, łuszczyca czy problemy z chorą wątrobą, można podjąć działania mające na celu ich wybielenie.

Domowe sposoby wybielania żółtych paznokci opierają się zazwyczaj na działaniu soku z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające. Naciera się nim paznokcie i trzyma go przez kilka minut na płytce, po czym zmywa i nawilża skórki wokół paznokci. Jest to również dobry sposób na żółte paznokcie u stóp, które są zazwyczaj nieco grubsze niż te u rąk, więc na nich taki zabieg powinien być wykonywany znacznie częściej.

Dobre sposoby na żółte paznokcie można również znaleźć w aptekach i drogeriach. Istnieje szereg produktów do wybielania paznokci u stóp i u dłoni – są to maści i kremy, którymi należy regularnie smarować płytkę, a także proszki do szorowania paznokci lub do rozpuszczania w wodzie i moczenia w takim roztworze palców.

Skuteczność tych preparatów bazuje zazwyczaj na zawartości witaminy C i innych, rozjaśniających składników – jak sól czy soda oczyszczona. Łącząc sok z cytryny i inne wymienione tu substancje, można w domu stworzyć własny preparat do wybielania.

Czym wybielić paznokcie? W tym celu można również przez kilka minut moczyć dłonie w ciepłym mleku lub roztworze wody utlenionej i sody oczyszczonej. Sprawdzi się także mieszanka szarego mydła oraz wody.

Jak zapobiec żółknięciu płytki paznokcia?

Ważne jest porzucenie szkodliwego nałogu, jakim jest palenie papierosów. Pozytywnie wpłynie to nie tylko na wygląd paznokci, ale również na kondycję całego organizmu. Manikiurzystki z kolei radzą, by nie nakładać lakierów hybrydowych na niezdrowe paznokcie.

Jeśli na paznokciach pojawiają się jakiekolwiek przebarwienia najlepiej zdecydować się na pielęgnacyjny manicure klasyczny profesjonalnie wykonany w salonie. Wcześniej paznokcie muszą być odpowiednio nawilżone. Aby paznokcie zawsze były zdrowe i bez zażółceń, należy wykonywać w domu nieskomplikowane zabiegi pielęgnacyjne oraz przy wykonywaniu prac domowych zawsze pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry i paznokci.

Zobacz też: Zaparcia u dzieci: kiedy trzeba iść do lekarza

Ponadto w profilaktyce żóltych paznokci ważne jest, aby unikać sytuacji, w których można zarazić się grzybicą. Jeżeli często przebywamy na basenie czy w miejscach użyteczności publicznej, warto zainwestować w preparaty, które chronią przez rozprzestrzenianiem się grzybicy paznokci. Kluczem do uniknięcia grzybicy jest także zachowanie należytej higieny.

[email protected],  fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu