Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
07/01/2020 - 20:50

Żegiestów: zachwycał nowoczesnością."Wiktorowi" stuknęły 84 lata!

Modernistyczny budynek dawnego pensjonatu-hotelu (ob. sanatorium) „Wiktor”, położony na tzw. Łopacie Polskiej w Żegiestowie ma 84 lata. Zaprojektowany przez lwowskich architektów, oddany został uroczyście do użytku w czerwcu 1936 roku. Zachwycał wtedy nowoczesnym stylem.

Pensjonat-hotel „Wiktor” otaczają dwa ramiona Popradu, w tym miejscu tworzącego półwysep. Budynek zaprojektowali architekci lwowscy: Jan Bagiński i Zbigniew Wardzała. Powstawał w latach 1934-36. Uważany był za niezwykle nowoczesny i elegancki obiekt hotelowy południowej części Polski. Należał do Spółdzielni Urzędniczej Koncernu Naftowego Małopolska

Ilustrowany Kurier Codzienny z dnia 17 maja 1936 donosił: "Położony w najpiękniejszym zakątku Polski, wyposażony w nowoczesny komfort, w pięknym parku, z rozległymi tarasami, własną plażą kąpielową i przystanią kajakową nad Popradem, kortami tenisowymi, garażami, stacją benzynową należeć będzie do najlepszych tego typu zakładów w kraju. Na uroczyste otwarcie spodziewany jest zjazd wielu osobistości ze sfer rządowych, przemysłowych i bankowych oraz społeczeństwa”.

Po 1945 roku „Wiktora” przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych. 20 grudnia 2010 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a rok później przeszedł renowację. Obiekt jest czterokondygnacyjny, z pokojami dla kuracjuszy. Posiada przeszkloną klatkę schodową, wyniesioną ponad piętra, w kształcie modernistycznej wieży, z widokowymi tarasami. Niższe skrzydło, od strony północnej zakończone jest rotundą. Obecnie Wiktor jest obiektem sanatoryjnym.

(MK). fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)