Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
29/05/2023 - 14:15

Zaraza kolejny raz zaatakowała! Ten wirus cały czas nie daje o sobie zapomnieć

To kolejne niepokojące informacje z powiatu gorlickiego. Afrykański pomór świń ponownie zaatakował. Bardzo niebezpieczna choroba zakaźna nie daje o sobie zapomnieć. A wszystko na obszarze objętym ograniczeniami.

Afrykański pomór świń w Sękowej

Jak już informowaliśmy, w marcu Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach, w związku z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF), zmienił obszary gmin Sękowa i Uście Gorlickie z objętych ograniczeniami I (strefa niebieska) na strefę objętą ograniczeniami II (strefa różowa).

W praktyce oznaczało to konieczność zgody weterynarza na wywóz lub sprzedaż świni z tego obszaru. Wcześniej oczywiście musiała zostać przeprowadzona odpowiednia kontrola. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Niedawno pojawiły się kolejne bardzo niepokojące informacje. Jak przekazuje gminny portal “Nasza Bobowa”, powiatowy weterynarz poinformował o stwierdzeniu ASF u dzika w Sękowej. Wszystko zatem na obszarze objętym ograniczeniami. To drugie ognisko w powiecie gorlickim. 

- W ognisku ASF zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u zwierząt dzikich - informuje powiatowy lekarz weterynarii.

ASF - niebezpieczna choroba zakaźna

Czym jest ASF? To bardzo niebezpieczna chorobą zakaźną. Szczególnie podatne są na nią świnie i dziki. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 2014 roku. Wywodzi się natomiast, na co wskazuje również nazwa, z Afryki.

- Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy - informuje Główny Inspektorat Weterynarii. Choroba atakuje jednak tylko zwierzęta, nie stwarza zagrożenia dla ludzi.

W przeszłości w naszym regionie zdarzały się już przypadku odstrzelenia dzików zakażonych ASF. Tak było chociażby w maju 2022 roku w Obłazach Ryterskich. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. ([email protected], fot.: PSP Nowy Sącz/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu