Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
20/05/2020 - 19:45

Zapłacą na wypoczynek mieszkańców? Tak chce to robić Stary Sącz

Gmina Stary Sącz chce zapłacić za odpoczynek swoim mieszkańcom? Tak, ale tylko tym, którzy opiekują się niepełnosprawnymi członkami rodziny. W 2020 roku samorząd chce wydać na ten cel ok. 14 tys. zł, a uchwała w tej sprawie ma być podjęta już 27 maja.

Zapłacą na wypoczynek mieszkańców? Co znowu wymyślił Stary Sącz

„Opieka wytchnieniowa”, bo za tym właśnie hasłem kryje się kolejna forma pomocy, którą gmina Stary Sącz chce wesprzeć rodziny, które opiekują się ich niepełnosprawnymi członkami. To pokłosie możliwości, które otwiera samorządom w tej sprawie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zwróci samorządowi jej koszt. O czym dokładnie mówimy?

Zobacz też: Znamy już szczegóły starosądeckiej tarczy antykryzysowej. Radni są jednomyślni

- Opiekunowie osób z pogłębioną niepełnosprawnością rezygnują z aktywności zawodowej, poświęcają mnóstwo czasu i energii aby zapewnić właściwa opiekę bliskiej osobie. Obowiązki te bywają jednak sporym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Opieka wytchnieniowa pozwoli opiekunom czasowo odpocząć, nabrać nowej energii, załatwić inne pilne sprawy – tłumaczą starosądeckie władze.

MRPiPS ogłosiło właśnie nabór wniosków w tym zakresie i od razu okazało się, że na terenie starosądeckiego samorządu są rodziny, które „od ręki” kwalifikują się do zgłoszenia do projektu. - Planuje się zorganizowanie opieki wytchnieniowej dla 4 rodzin po 120 godzin dla każdej z nich. Łączny koszt 14400 złotych. Koszt jednej godziny usługi to 30 złotych – informuje Franciszek Tudaj kierownik miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Uchwała w tej sprawie niezbędna jest po to, by gmina mogła zgodnie z prawem przyjąć środki od ministerstwa. 

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu