Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
15/12/2021 - 12:40

Zabójcze powietrze. Ile dziś wciągamy w nasze płuca smogowej trucizny?

Nie pada śnieg, nie pada deszcz, nie ma wiatru. Ta pogoda jest zabójcza dla naszych płuc. Nieruchome brudne powietrze wisi nad Kotliną Sądecką, powiatem limanowskim i gorlickim. Od rana obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. To już trzeci dzień smogowego alarmu.

Smogowy alarm  od rana do północy obowiązuje w Nowym Sączu, powiecie nowosądeckim,  limanowskim i gorlickim  Jaką ilością trucizny zagrożone są dzisiaj nasze płuca? Dopuszczalny poziom pyłu PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny.  Stacja pomiarowa przy ulicy Nadbrzeżnej pokazuje stężenie 117 mikrogramów na metr sześcienny! 

Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Do największej emisji pyłów  dochodzi w wyniku spalania węgla i drewna w starych kotłach oraz piecach domowych.

Znacząca emisja pyłu powodowana jest też przez komunikację – zarówno w wyniku spalania paliw w silnikach, jak również jako emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg. Czy jest sposób, żeby to zmienić?  więcej na ten temat w artykule Uderzą Strefami Czystego Transportu w truciznę z wydechowych rur 

Jak się chronić przed zabójczym pyłem? Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień przemierzają miasto, są maseczki.

Ci, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności albo zaburzenia układu krążenia  powinni unikać wychodzenia na dłużej z domu. Przy tego rodzaju dolegliwościach najlepiej dziś trzymać leki w pogotowiu.

Smogowy alarm oznacza, że obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno , typu kozy czy piece kaflowe jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Czy można pozwać skarb państwa za smog? Na taki krok zdecydował się mieszkaniec Rybnika Oliwer Palarz. Dopiął swego. Otrzyma 30 tysięcy złotych odszkodowania. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Mieszkańcy Sącza ruszą z pozwami o odszkodowanie? Mają dużą szansę na wygraną

Przypomnijmy, że ostatnio Nowy sącz trafił na podium budzącego grozę rankingu miejscowości o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem średniorocznego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu.(jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu