Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/09/2022 - 11:50

Wypadanie włosów u mężczyzn. Czy można mu zapobiec?

Łysienie to prawdziwy koszmar dla większości mężczyzn. Wielu się tego obawia, ponieważ wypadanie włosów może zaburzyć estetykę wyglądu mężczyzny oraz znacznie obniżyć jego poczucie własnej wartości. W przeważającej części przypadku odpowiedzialne za to jest łysienie androgenowe. Warto sprawdzić, jakie są jego przyczyny, jak można temu zapobiegać oraz jak wygląda leczenie łysienia w praktyce.

Każdy człowiek, bez względu na płeć, codziennie traci pewną ilość włosów i jest to zjawisko fizjologiczne. Za normę przyjmuje się utratę ok.100 włosów na dobę – zostają na szczotce, w odpływie wanny i prysznica, na pościeli lub odzieży. Ma to związek z cyklem życia włosów – miejsce starych zajmują młode, tzw. baby hair, czyli bardzo krótkie, odrastające włoski.

O łysieniu mówi się wówczas, gdy codzienna utrata włosów przekracza 100 – 150. Zauważysz to szczególnie podczas mycia i czesania – na szczotce i w odpływie zostaje dużo więcej włosów niż wcześniej. W miejscu starych włosów nie pojawiają się baby hair i możesz zaobserwować coraz bardziej widoczne przerzedzenie fryzury.

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Łysienie androgenowe męskie (łac. alopecia masculina androgenetica) jest to dziedziczna, przewlekła choroba mieszków włosowych okolicy czołowo-ciemieniowej, która polega na ich postępującej miniaturyzacji i stopniowej utracie zdolności do produkcji włosów. Odpowiedzialne za występowanie łysienia androgenowego są hormony, nazywane androgenami. Testosteron, pod wpływem enzymu 5α-reduktazy typu II, zostaje przekształcony w silniej działający dihydrotestosteron (DHT), który wiąże się z receptorem androgenowym w mieszku włosowym. Powstały kompleks receptor-DHT aktywuje geny odpowiedzialne za przekształcanie dużych mieszków włosowych w mieszki zminiaturyzowane, przy ich niezmienionej ilości. W konsekwencji faza anagenu ulega skróceniu, mieszki stają się mniejsze i produkują krótsze, cieńsze, subtelniejsze włoski.

Ten rodzaj łysienia występuje powszechnie u ponad 80% mężczyzn, a pierwsze objawy mogą pojawić się już u mężczyzn między 20. a 30. rokiem życia.

Jak się objawia androgenowe wypadanie włosów?

Objawy łysienia androgenowego określa się w siedmiostopniowej skali. To tzw. klasyfikacja wg Hamiltona i Norwood. W zależności od natężenia choroby i jej objawów, lekarz diagnozuje jej stopień wg tej skali, a następnie wdraża odpowiednie leczenie. Pierwszy niepokojący objaw to utrata włosów na czubku głowy oraz w kątach czołowych. Już to powinno wzbudzić niepokój u każdego mężczyzny. Kolejne etapy to coraz większe zakola oraz ogólny postęp łysienia. Wbrew pozorom problem łysienia dotyka nie tylko starszych mężczyzn. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna po 25. roku życia ma pierwsze objawy schorzenia.

Przy szerzących się zakolach włosy utrzymują się w części potylicznej głowy, a z czasem cofają się włosy w linii włosów, co wpływa negatywnie na estetykę pacjenta. Na skórze głowy mogą pojawić się charakterystyczne plamy lub placki bez włosów, co jest charakterystyczne dla choroby. Ostatni etap choroby to praktycznie całkowite wyłysienie z pojedynczymi pasmami włosów utrzymujących się na boku głowy.

Przyczyny łysienia androgenowego

Współczesna medycyna zwraca uwagę na kilka potencjalnych przyczyn łysienia androgenowego u mężczyzn, które może mieć m.in. podłoże genetyczne. Wypadanie włosów jest bardziej prawdopodobne u osób, których ojcowie lub dziadkowie ze strony matki również borykali się z takim schorzeniem. W związku z tym dużą rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki genetyczne. Badania wskazują na negatywny wpływ zmian w genach 5α-reduktazy, które bezpośrednio odpowiadają za wzrost choroby i wypadania włosów u mężczyzn. Enzym reduktaza odpowiada za przemianę prostego testosteronu w dihydrotestosteron. Ten ostatni ma niekorzystny wpływ na receptory androgenowe, które zawierają w sobie mieszki włosowe.

Z czasem przekłada się to na stopniową redukcję średnicy mieszków włosowych, a także osłabienie włosów. Stają się one wyraźnie cieńsze, krótsze i bardziej podatne na wypadanie. Ponadto dihydrotestosteron może powodować powiększanie się gruczołów łojowych. Ich stymulacja do większej produkcji łoju także wpływa niekorzystnie na stan naszych włosów i może prowadzić bezpośrednio do łysienia. Jeżeli zmagamy się z łysieniem androgenowym lub obserwujemy u siebie pogorszoną kondycję włosów, to warto skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić specjalistyczne badania.

Czynniki zwiększające ryzyko łysienia androgenowego u mężczyzn

Istnieją czynniki, które dodatkowo zwiększają ryzyko występowania łysienia u mężczyzn lub przyspieszają proces łysienia androgenowego. Do tych czynników zaliczane są przede wszystkim:

  • narażenie na nadmierny i przewlekły stres;
  • regularne spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach;
  • palenie papierosów;
  • niezdrowa dieta bogata w żywność modyfikowaną i tłuszcze.

Inne powody wypadania włosów u mężczyzn

Współczesna medycyna zwraca uwagę także na inne czynniki, które mogą wywoływać wypadanie włosów. Wówczas mówimy o wypadaniu włosów o innym podłożu, niż łysienie androgenowe. Wypadanie włosów może być spowodowane przez:

  • nadmiar stresu na poziomie emocjonalnym;
  • zaburzenia równowagi hormonów w organizmie mężczyzny;
  • choroby autoimmunologiczne (np. łysienie plackowate);
  • grzybicę skóry głowy;
  • niedobór mikro- i makroelementów;
  • stosowanie niektórych leków.

Jak sobie radzić z łysieniem typu męskiego?

W zależności od szczegółowego rozpoznania problemu trycholog może zastosować proste zabiegi stymulujące porost włosów. Zaliczamy do nich: 

  • specjalne masaże poprawiające ukrwienie skóry głowy, które pozwolą odbudować strukturę włosów i zwiększyć ich gęstość; 
  • mezoterapię igłową, czyli jeden z najskuteczniejszych zabiegów odżywiających skórę głowy polegający na iniekcji indywidualnie dobranych substancji odżywczych, które regenerują, pobudzają oraz wzmacniają włosy; 
  • laseroterapię skóry głowy, czyli zabieg polegający na naświetlaniu miejsc dotkniętych nadmiernym wypadaniem włosów światłem lasera o niskiej mocy; prowadzi to do poprawy mikrokrążenia, utlenienia i odżywienia mieszków włosowych; 
  • terapię opartą na iniekcji podskórnej komórek macierzystych pozyskanych z własnej tkanki tłuszczowej; pozwala to na pobudzenie regeneracji skóry, polepszenie jej ukrwienia i stymulację mieszków włosowych. 

Dodatkowo trycholog w zależności od wyników badań oraz przyczyny wypadania włosów może zarekomendować inne metody leczenia oraz wprowadzić szereg istotnych zaleceń, od których realizacji w dużej mierze zależeć będzie efektywność leczenia. Najczęściej obejmują one: 

  • zmianę trybu życia – najczęściej poprzez próbę eliminacji czynników stresogennych, gdyż nadmierny stres przyczynia się do intensywnego wypadania włosów; 
  • odpowiednią dietę – bogatą w witaminy i minerały niezbędne do odpowiedniego odżywiania mieszków włosowych; 
  • dodatkową suplementację – w wypadku znacznego niedoboru witamin i minerałów; 
  • stosowanie dobrze dobranych preparatów stymulujących porost włosów, czyli szamponów, odżywek, wcierek czy ampułek; 
  • zastosowanie leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego prowadzonego pod ścisłym nadzorem lekarza. 

Dieta na wypadanie włosów u mężczyzn – co warto jeść? 

Dieta bogata w liczne witaminy i minerały jest jednym z najważniejszych elementów dbania o kondycję męskich włosów. Jadłospis powinien być bogaty w: 

  • witaminy z grupy B – chodzi tutaj głównie o witaminę B6, której niedobór wzmaga proces łysienia; znajdziemy ją m.in. w marchwi, fasoli, orzechach czy otrębach; 
  • witaminę E – wspiera ona wzrost włosów; jej źródłem są orzechy ziemne, szpinak, migdały czy brokuły.  
  • witaminę D – znajduje się w nabiale, rybach czy wątróbce; ponadto warto zadbać o regularną ekspozycję na słońce, gdyż witamina D jest wytwarzana w organizmie w największych ilościach pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne; szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto zadbać o dodatkową suplementację witaminą D; 
  • kwasy tłuszczowe – alfa linolenowy (ALA) i gamma linolenowy (GLA) – kwasy ALA i GLA spowalniają przemianę testosteronu w jego pochodną, czyli dihydrotestosteron, który jest odpowiedzialny za różne typy łysienia; związki te można znaleźć w olejach (lnianym i rzepakowym), a także w pestkach dyni, orzechach, winogronach i czarnej porzeczce. 

Zobacz też: Twardzina układowa – przyczyny, objawy, badania, leczenie

Ponadto warto zadbać o obecność w diecie składników mineralnych, których niedobór może nasilać problemy z wypadaniem włosów. Do najważniejszych minerałów zaliczamy żelazo, wapń, selen, siarkę, magnez i cynk. Są one dostępne w wielu produktach żywieniowych lub licznych suplementach pozwalających uzupełnić niedobory tych składników.  Również niektóra zioła wykazują korzystny wpływ na stymulację porostu włosów. Napary sporządzone ze skrzypu polnego, pokrzywy czy wierzbownicy odżywiają i wzmacniają cebulki włosów, zmniejszając przy tym stany zapalne.  Należy ograniczyć spożycie dużych ilości mocnej kawy, herbaty, alkoholu, soli, słodyczy oraz wysokoprzetworzonej żywności, ponieważ wymienione produkty wpływają niekorzystnie na strukturę i kondycję męskich włosów. 

[email protected],  fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu