Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
25/09/2022 - 20:15

Wypadanie rzęs może świadczyć o chorobie. Jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Długie rzęsy, których cień opada na policzki – to marzenie wielu kobiet. Trudno jednak liczyć na jego realizację, gdy rzęsy wypadają zbyt szybko i sprawiają wrażenie na tyle osłabionych, że jest im w stanie zaszkodzić każdy rodzaj makijażu.Co jest powodem wypadania rzęs? O czym może świadczyć nadmierna utrata rzęs?

Nadmierne wypadanie rzęs, nazywane również madarozą, to złożony problem, z jakim zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze stanowi on powód do niepokoju. Na górnej powiece człowieka znajduje się zazwyczaj od 120 do 250 rzęs, natomiast na dolnej od 50 do 150. Naturalny cykl życia rzęs trwa około 6-10 tygodni, po czym włoski wypadają, a w ich miejscu zaczynają rosnąć nowe. Normą jest wypadanie od 1 do 5 rzęs dziennie. Jeżeli jednak widzimy, że są one wyraźnie przerzedzone, a w miejscu utraconych rzęs nie pojawiają się nowe, wówczas należy zastanowić się nad przyczyną tej przypadłości.

Czym spowodowane jest wypadanie rzęs?

Nadmierne wypadanie rzęs może być powodowane przez wiele czynników. Czasem możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że codzienne czynności pielęgnacyjne mogą szkodzić naszym rzęsom. Jak się okazuje, nawet niewłaściwie wykonany demakijaż może przyczynić się do utraty większej ilości rzęs! Inną przyczyną, przez którą rzęsy najczęściej wypadają, jest nadmierne używanie zalotki oraz kolorowych kosmetyków o chemicznym składzie. Włoski wypadają także na skutek mocnego pocierania. Najczęstsze przyczyny utraty rzęs są więc uzależnione od sposobu pielęgnacji, jaki same sobie fundujemy.

Problem nadmiernej utraty rzęs może mieć także podłoże zdrowotne. Włoski zaczynają wypadać np. wskutek stanów zapalnych spojówek, mieszków włosowych i brzegów powiek (nużyca – choroba spowodowana przez mikroskopijne pajęczaki, pasożytujące w mieszkach włosowych), chorób oczu, czy łysienia plackowatego. Kondycja rzęs mocno słabnie także po przebytej chemioterapii oraz w przypadku niedoboru witamin.

Do powodów utraty rzęs zalicza się także skłonności do występowania alergii np., na soczewki, nadczynność tarczycy, zażywanie niektórych leków, wrażliwość na działanie wolnych rodników, zabiegi chirurgiczne na oczy, zaburzenia hormonalne, wszelkie infekcje oraz wszechobecny dziś stres.

Co ciekawe, na osłabienie kondycji rzęs niemały wpływ na także pogoda! Stan włosków może pogorszyć wiatr, słońce, mróz oraz gwałtowne zmiany temperatury. Konieczne jest więc odpowiednie natłuszczenie rzęs, które będzie stanowiło ich ochronę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Najlepiej, gdy użyjesz w tym celu odżywki do rzęs. Jeżeli natomiast nie posiadasz tego kosmetyku, możesz zastąpić go delikatną bezbarwną pomadką do ust o działaniu nawilżającym. W ten sposób doskonale nawilżysz, a nawet nabłyszczysz rzęsy!

Analizując przyczyny wypadania rzęs, nie sposób pominąć kwestię dotyczącą zabiegów kosmetycznych. One także mogą powodować nadmierne wypadanie rzęs. Zwłaszcza gdy są wykonywane nieumiejętnie. Dotyczy to nie tylko wspomnianej już wyżej zalotki, lecz także popularnego zabiegu przedłużania rzęs. Pomimo efektu, jaki gwarantują sztuczne rzęsy, zabieg niekorzystnie wpływa na kondycję naturalnych włosków.

Objawy wymagające natychmiastowej interwencji lekarza

Nadmiernemu wypadaniu rzęs towarzyszy wypadanie włosów oraz brwi, zaczerwienie, swędzenie, łuszczenie, obecność łusek. W tym przypadku nic nie zastępuje porady lekarskiej, obecność ucisku, bólu wokół oka i wypadanie rzęs.

Decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Nie należy lekceważyć powyższych objawów, a przede wszystkim nie leczyć się bez konsultacji lekarskiej. Do działań niepożądanych może dojść znacznie więcej objawów, które mogą zaostrzyć obecny stan.

Wypadanie brwi i rzęs leczenie

Jeśli niepokoi Cię, że zaczynasz nadmiernie tracić włosy, skonsultuj się z lekarzem. Taki objaw wymaga dokładnego sprawdzenia. Specjalista zleci wykonanie odpowiednich badań, które pomogą określić przyczynę takiego stanu, np. badanie dermatoskopowe skóry lub testy laboratoryjne.

Wypadanie rzęs i brwi można zahamować przede wszystkim poprzez wyleczenie przyczyny zaburzenia. W zależności od sytuacji specjalista skupi się na tym, aby opanować infekcję lub zaostrzenie choroby przewlekłej czy wyrównać poziom hormonów we krwi.

Zadbaj, aby w okresie regeneracji włosów Twoja dieta była zbilansowana i zawierała wszystkie potrzebne składniki pokarmowe. Aby wzmocnić rzęsy i brwi, wprowadź do jadłospisu produkty bogate w witaminy oraz mikroelementy i makroelementy, a zwłaszcza witaminy A i E, witaminy z grupy B, cynk, selen oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Zobacz też: Twardzina układowa – przyczyny, objawy, badania, leczenie

[email protected],  fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu