Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/05/2020 - 14:40

Wstań! Siedzący tryb pracy postarza, sprowadza choroby i zabija

Wybuch epidemii spowodował, że wiele osób wykonuje swoją pracę przy biurku. Długotrwałe siedzenie ma negatywny wpływ na zdrowie. Z przeprowadzonych badań wynika, że za takim trybem pracy stoi większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych schorzeń i przedwczesnej śmierci. Obniża się także jakość naszego życia. Jak pracować, żeby sobie nie zaszkodzić?

Siedzący tryb życia zajął czwarte miejsce na liście najważniejszych przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie, opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Rekordziści spędzają w pozycji siedzącej nawet do 12 godzin w ciągu dnia. Pracując stale w ten sposób dużo łatwiej o nadwagę. W dalszej kolejności pojawią się bóle pleców, a nawet problemy z jelitami, które narażone są na permanentny ucisk.

Siedzący tryb życia zwiększa także ryzyko wystąpienia chorób serca. Dlaczego? Ponieważ nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki wysiłku niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. A co wspólnego z siedzeniem ma cukrzyca? Zaniedbywanie zdrowia w połączeniu z nieodpowiednią dietą wiąże się ze zwiększeniem poziomu glukozy we krwi, co zdecydowanie sprzyja jej rozwojowi. Według niektórych siedzący tryb życia jest nawet gorszy niż palenie papierosów!

Czytaj także: Leki to nie wszystko. Co podczas epidemii powinny jeść osoby starsze?

Co robić? Odpowiedzią na ten problem ma być skrócenie czasu siedzenia na rzecz zwiększenia czasu przeznaczanego na ćwiczenia i aktywność fizyczną. Ma być, ale nie jest. Dla większości z nas to nierealne. Dlatego naukowcy poszukują skutecznych rozwiązań, które wymagałyby minimalnego wysiłku.

Wystarczy zwykły spacer. Każda przesiedziana godzina powinna być wzbogacona o przynajmniej dwie minuty ruchu o minimalnej intensywności. Wystarczy zrobić kilka skłonów, przysiadów albo wyjść do pobliskiego sklepu. Jednak jeśli już musimy siedzieć, zadbajmy o utrzymanie prawidłowej postawy ciała i zorganizowanie stanowiska pracy w sposób, który nie będzie szkodził naszemu zdrowiu.

Drobne zmiany wystarczą, by odczuć dużą różnicę.

[email protected], fot. Pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu