Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
06/12/2019 - 23:55

Wspomóż swoją pamięć i popraw sprawność umysłu

W ubiegłym tygodniu w Bibliotece Publicznej w Rupniowie odbył się wykład Anny Czyżyckiej na temat wspomagania i dbania o pamięć oraz podnoszenia sprawności umysłu. Podczas wydarzenia zebrani słuchacze wykonywali również ćwiczenia aktywizujące umysł.

Anna Czyżycka jest trenerem zdolności poznawczych w Akademii Umiejętności Poza Schematami. Podczas wykładu „Jak wspomóc pamięć, jak o nią dbać? Jak podnieść sprawność umysłu?” przedstawiła słuchaczom swój autorski projekt.  

Pamięć to po prostu zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji. Pamięć jest skomplikowanym, dynamicznym procesem, który pozwala na przechowywanie informacji nabytych w ciągu życia i wykorzystania ich do bieżących i planowanych działań. Dzieli się na pamięć długotrwałą oraz krótkotrwałą.

Pierwsza przechowuje niewielkie ilości informacji przez krótki okres, a druga gromadzi całą naszą wiedzę o świecie, wspomnienia i umiejętności. Zaś sam proces dzieli się na cztery etapy: zapamiętanie, przechowywanie materiału pamięciowego, odtwarzanie materiału pamięciowego zakodowanego w rejestrach pamięci oraz zapominanie czyli zanik śladu pamięci. Gdy mamy 15-16 nasza pamięć w pełni się kształtuje.

Jednak z wiekiem, w procesie starzenia się organizmu pamięć zaczyna słabnąć. Oczywiście są starsze osoby, które zachowują pamięć i sprawny umysł, ale jednak większość osób niestety ją traci. Zwykle starsze osoby mają problem z pamięcią krótkotrwałą, czyli np. mają trudność z zapamiętaniem „Czy wyłączyłem żelazko, czy wziąłem klucze do domu, itp.”. Co robić gdy pamięć nas zawodzi?

Właśnie na to pytanie starała się odpowiedzieć Anna Czyżycka podczas spotkania. Jednym ze sposobów, aby wesprzeć i stymulować mózg jest mówienie na głos o tym, co się robi. To znaczy np. jeśli kończymy prasować i odłączamy żelazko mówimy na głos „Wyłączyłem żelazko” – to pozwoli na utrwalenie czynności w pamięci.

W trakcie spotkania uczestnicy wykonywali różne ćwiczenia i zadania. Anna Czyżycka przedstawiła też sposoby na zachowanie aktywnej i sprawnej pamięci jak najdłużej. Jak powiedziała najważniejsza jest aktywność fizyczna, rozwiązywanie krzyżówek, nauka języków obcych, czytanie książek. Istotna jest także dieta, ważne by była bogata w ryby, owoce, warzywa oraz mikroelementy takie jak cynk, magnez czy fosfor.

[email protected], fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi







Dziękujemy za przesłanie błędu