Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/09/2022 - 20:10

Wrastający paznokieć to bolesny problem! Co zrobić, by paznokcie nie wrastały?

Higiena naszych stóp odgrywa bardzo ważną rolę. W ciągu dnia ciągle się poruszamy, nasze stopy muszą być zachowane w jak najlepszej kondycji. Wiele osób boryka się z problemem wrastających paznokci. Jest to wyjątkowo uporczywa dolegliwość, która często uniemożliwia bezbolesne chodzenie. Dlatego też warto wiedzieć jak zapobiegać wrastaniu paznokci oraz jak postępować w przypadku, gdy dotknie nas ten problem. Jak zatem przebiega schorzenie wrastających paznokci oraz jak się je leczy?

Wrastający paznokieć to stan, w którym płytka paznokciowa nie rośnie w sposób właściwy, a „na boki” – wbijając się tym samym w tkanki miękkie łożyska paznokciowego i drażniąc je boleśnie. Naruszenie struktury tkanek prowadzi następnie do pojawienia się stanu zapalnego lub ropienia i – w najbardziej zaawansowanych patologicznie przypadkach – ziarniny, czyli potocznego „dzikiego mięsa”.

Niestety, zaniedbania i ignorowanie bolesnych symptomów, a także zwlekanie z podjęciem leczniczego działania sprawiają, że wrastające paznokcie ewoluują do tak mocno zaognionego stanu, że jedynym sposobem eliminacji problemu staje się interwencja chirurgiczna. Z drugiej strony – wczesna reakcja i wizyta w gabinecie podologicznym otwiera możliwość szybkiego usunięcia wrastającego paznokcia.

Jak objawiają się wrastające paznokcie?

Objawy wrastającego paznokcia to wbicie się go pod skórę. Towarzyszyć temu może obrzęk, a nawet ból nasilający się szczególnie podczas chodzenia. Ponadto skóra w miejscu, gdzie paznokieć wrasta pod skórę, staje się czerwona. W niektórych przypadkach może pojawić się nawet krwawienie. Ma ono miejsce, gdy paznokieć przebije skórę. Taka sytuacja może spowodować zakażenie bakteryjne, które objawia się wydzieliną ropną. Początkowo ból towarzyszący wrastającym paznokciom pojawia się podczas dotykania paznokcia, natomiast z czasem zamienia się w ból ciągły utrudniający założenie skarpetki, buta, a nawet swobodne poruszanie się. Dlatego też nie należy bagatelizować tego problemu.

Przyczyny wrastania paznokci

Najczęstszą przyczyną wrastających paznokci jest nieprawidłowe ich obcinanie i nadawanie im nienaturalnego, zaokrąglonego kształtu. Warto pamiętać, że w ten sposób przyczyniamy się do zaburzenia wzrostu płytki paznokcia, a w konsekwencji rozdwajania się i wrastania paznokcia w skórę. Paznokcie zawsze należy obcinać na prosto, co z pewnością pozytywnie wpłynie na prawidłowy wzrost płytki paznokcia. Wśród pozostałych powodów wrastających paznokci u stóp zalicza się:

  • noszenie ciasnych butów z wąskimi noskami, które uciskają paznokcie, a także butów na wysokim obcasie;
  • nieprawidłowa higiena stóp;
  • nadmierne pocenie się;
  • urazy mechaniczne, np. przytrzaśnięcie paznokcia;
  • otyłość, która przekłada się na zwiększony nacisk na stopy;
  • grzybica;
  • predyspozycje indywidualne – halluksy, wady postawy, deformacja stóp, długie paznokcie u stóp, płaskostopie, skłonności do wrastającego paznokcia;
  • przyjmowanie pewnych grup leków, w tym m.in. inhibitorów receptora naskórkowego czynnika wzrostu, które stosowane są w terapii nowotworowej;
  • intensywna aktywność fizyczna, która związana jest z nadmiernym obciążaniem stóp i palców u stóp.

Co powoduje infekcje wrastających paznokci u stóp?

Ciepłe, wilgotne środowisko stóp może być pożywką dla bakterii i grzybów. Należą do nich zwykle Staphylococcus, Pseudomonas, dermatofity, Candida i Trichophyton. Kiedy dochodzi do pęknięcia skóry pod paznokciem, organizmy te mogą zaatakować odsłonięty obszar paznokcia i spowodować infekcję.

Całkowite wyleczenie tych infekcji jest niezbędne do utrzymania zdrowia paznokci i stóp. Jeżeli infekcja nie zostanie wyleczona może dojść do poważnych konsekwencji (przewlekły ból, zniekształcenie, zapalenie tkanki łącznej i zakażenie kości).

Wrastający paznokieć – leczenie

Wrastający paznokieć nie stanowi poważnego problemu dla naszego zdrowia, o ile są to zmiany zaawansowane w niewielkim stopniu. Na tym etapie ważne jest stosowanie metod zachowawczych, a mianowicie noszenie wygodnego, odpowiednio dobranego do stopy obuwia, prawidłowe obcinanie paznokci „na kwadratowo”, a także przestrzeganie podstawowych zasad higieny, by nie doprowadzić do powstania nadkażenia bakteryjnego.

Jeżeli jednak zmiany są na tyle zaawansowane, że na skórze wokół paznokcia pojawił się niewielki stan zapalny, wówczas warto smarować skórę specjalnymi maściami lub płynami na wrastające paznokcie, które dostępne są w aptece bez recepty. Preparaty te mają za zadanie zmiękczyć naskórek wokół paznokcia, zmniejszyć dolegliwości bólowe i zdezynfekować skórę wokół paznokcia.

W przypadku pojawienia się stanu zapalnego leczenie wrastającego paznokcia warto rozpocząć u lekarza podologa lub podiatry. W zależności od nasilenia objawów może on zastosować następujące metody leczenia:

  • tamponada – celem zabiegu jest uśmierzenie bólu towarzyszącego wrastaniu paznokci, a także powstrzymanie tego procesu. Lekarz podważa płytkę paznokcia za pomocą specjalnych, zdezynfekowanych narzędzi i wkłada pod nią tamponadę, czyli mały opatrunek nasączony preparatem przeciwzapalnym. Tamponada może być ściągnięta w momencie, gdy paznokieć zaczyna odrastać w sposób prawidłowy;
  • terapia klamrami – zabieg nazywany także ortonyksją, jest to technika korekcji płytki paznokcia, podczas której unosi się brzegi paznokcia i zmienia się kierunek jego wzrostu. Podczas zabiegu używa się specjalne taśmy ortonyksyjne, które dostępne są obecnie w kilkunastu formach, w tym m.in. taśmy klejone, mocowane pod paznokciem przy użyciu haczyków czy też mocowane za pomocą akrylu bądź też wypełnień kompozytowych. Zaletą klamer jest możliwość szybkiego pozbycia się dolegliwości bólowych oraz nieinwazyjność, w związku z czym chory nie musi rezygnować z codziennych aktywności;
  • zabiegi chirurgii podologicznej, takie jak m.in. plastyka wałów paznokciowych, którą stosuje się głównie wtedy, gdy pozostałe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Metody takie jak resekcja płytki paznokciowej czy też klinowe usunięcie płytki i fałdu paznokcia stosowane są coraz rzadziej ze względu na dużą inwazyjność oraz niską skuteczność. W podologii chirurgicznej coraz więcej mówi się natomiast na temat elektrokoagulacji, czyli zabiegu, podczas którego stosuje się zmienny prąd elektryczny o dużej częstotliwości oraz niskim napięciu, co pozwala ograniczyć krwawienie do minimum;
  • taping – jedna z najbezpieczniejszych, a zarazem najmniej bolesnych metod leczenia wrastającego paznokcia. Specjalną taśmę przykleja się z boku wrastającego paznokcia, a resztą owija się cały palec. Celem takiego zabiegu jest takie odciągnięcie końca paznokcia, by zmniejszyć jego nacisk na palec;
  • laseroterapia – najnowsza z technik stosowanych w podologii, polegająca na ukierunkowanym działaniu lasera CO2. W wyniku jego działania dochodzi do odparowania wody znajdującej się w wewnątrz i pomiędzy komórkami, co z kolei powoduje ich obumieranie. Zabiegi laseroterapii cieszą się dużą skutecznością, są precyzyjne i zapewniają szybką rekonwalescencję.

Zapobieganie wrastaniu paznokci

Profilaktyka omawianej w artykule dolegliwości polega przede wszystkim na unikaniu przyczyn wrastania paznokci. Chodzi tu przede wszystkim o prawidłowe dbanie o stopy - przycinanie paznokci na prosto, niewycinanie boków paznokci, wprowadzenie pielęgnacji mającej na celu zmiękczenie skóry stóp - w tym wałów paznokciowych, a także noszenie wygodnego obuwia, pozwalającego na neutralne ułożenie palców u stóp (wskazana jest rezygnacja z butów z wąskimi noskami oraz na obcasach, w których pozycja stopy również sprzyja ściskaniu palców, a co za tym idzie - paznokci).

Do profilaktyki wrastających paznokci zalicza się także dbanie o prawidłową masę ciała, zapobieganie infekcjom grzybiczym, a w niektórych przypadkach - leczenie nadpotliwości stóp. O wszystkie te aspekty powinny szczególnie dbać osoby starsze, borykające się z cukrzycą oraz z niedokrwieniem kończyn dolnych, ponieważ to właśnie u nich drobny uraz związany z wrastaniem paznokci może okazać się przyczyną niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

Zobacz też: Twardzina układowa – przyczyny, objawy, badania, leczenie

Wrastający paznokieć – domowe sposoby

Domowe sposoby na wrośnięty paznokieć można wyłącznie stosować, kiedy nie pojawił się w okolicy paznokcia stan zapalny. Domowe sposoby w tym przypadku opierają się na stosowaniu:

  • maści antybiotykowych (specjalna maść na wrastający paznokieć),
  • okładów z oliwy i olejków eterycznych,
  • specjalnie przeznaczonych płynów do wrastających paznokci,
  • okładów odkażających,
  • namoczyć w occie jabłkowym - ocet jabłkowy jest ludowym lekarstwem na prawie wszystko w dzisiejszych czasach, w tym na wrastające paznokcie. Uważa się, że ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przygotuj miskę ciepłej wody w połączeniu z 1/4 szklanki octu jabłkowego. Mocz stopę z wrastającym paznokciem do 20 minut dziennie. Po namoczeniu dokładnie wysusz stopę,
  • kąpiel z solą - należy do miski nalać gorącą wodę oraz kilka łyżek soli (najlepiej morskiej), doprowadzając do rozpuszczenia. Stopy moczyć ok. 15 minut w roztworze raz dziennie,
  • woda z płatkami mydlanymi - wlewamy gorącą wodę do miski i dodajemy płatki mydlane do prania lub szare mydło. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut,
  • okład z lodu - należy przykładać lód do palca przez kilka minut aż zdrętwieje. Następnie wycinamy wrośnięty paznokieć.

[email protected],  fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu