Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
06/03/2023 - 10:35

Uważaj na siebie! Co drugie dziecko ma nieprawidłową postawę. Licealiści alarmują

Już u co drugiego dziecka można zauważyć nieprawidłową postawy. Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, zbyt ciężkie tornistry, głowy pochylone nad smartfonami – najmłodsi często nie mają świadomości, że ich obecna postawa i nawyki mogą mieć ogromny wpływ na ich przyszłość i zdrowie. Sądeccy licealiści chcą to zmienić!

Obecne młode pokolenie już od wczesnych lat prowadzi siedzący tryb życia. To oczywiście wpływa na rozwój wad postawy. Nie pomagają ciężkie tornistry noszone na jednym ramieniu, nosy wlepione w ekrany, nieprawidłowa postawa w szkolnej ławce i pokrzywione plecy przy wypoczynku.

Statystki są zatrważające! Obecnie wady postawy to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 18 lat. Już u co drugiego dziecka można zauważyć nieprawidłowości postawy, a 10 – 15 procent uczniów zmaga się z poważnymi wadami.

Wad postawy (bez względu na to, czy są to wady wrodzone czy nabyte) nie można ignorować! Nieskorygowanie ich w odpowiednim momencie może doprowadzić w przyszłości do kalectwa. Licealiści z Nowego Sącza są tego świadomi i chcą tę wiedzę przekazywać dalej światu.

Uczniowie 3 klasy Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu od listopada 2022 roku biorą udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Zajmują się projektem, dotyczącym wad postawy u młodych ludzi oraz braku dostępu do szafek w polskich szkołach.

Czwórka licealistów wymyśliła chwytliwą nazwę na potrzeby swojego projektu. Do ekipy Watch Your BACK! (z ang. uważaj na siebie, a dosłownie uważaj na/obserwuj swoje plecy) należy Natalia Maj, Monika Pawlik, Kacper Zygadło i Emilia Popardowska.

- W czasie realizacji projektu zastanawialiśmy się, jak oprócz kampanii społecznej w mediach możemy dotrzeć do jeszcze większej liczby osób. Postanowiliśmy zacząć działać lokalnie, a pierwszym pomysłem były zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej – mówią licealiści.

Na początku marca uczniowie odwiedzili Szkołę Podstawową numer 8 im. Władysława Jagiełły w Nowym Sącz. Zorganizowali tam prelekcje dla dzieci z 5 i 6 klasy. Licealiści musieli w jakiś sposób zainteresować uczniów, żeby opowiedzieć ich o podstawowych wadach postawy, najczęstszych objawach i zapobieganiu im.

Na początek przeprowadzili krótki wykład teoretyczny, a potem kilka gier edukacyjnych, w których dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę i dowiedzieć się, jak zdrowy styl życia może pomóc im w ustrzeżeniu się przed wadami postawy.

- Żyjemy w czasach, kiedy od młodego wieku prowadzimy siedzący tryb życia, więc dbanie o swoją kondycję poprzez aktywność fizyczną jest bardzo istotne. Uważamy, że edukowanie młodych ludzi już na tym etapie, może znacząco wpłynąć na świadomość skali problemu wad postawy u dzieci i młodzieży oraz na przyszły stan ich zdrowia – podsumowują członkowie ekipy Watch Your BACK!. ([email protected], fot. Watch Your BACK)

Dziękujemy za przesłanie błędu