Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
21/09/2022 - 20:35

Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć?

Każdy guz w piersi budzi w nas uzasadniony niepokój. Najczęściej kobiety wykrywają zmiany podczas samodzielnego badania palpacyjnego. Większość z nich ma łagodny charakter, jednak nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Jedną z częściej wykrywanych nieprawidłowości jest torbiel w piersi. Można wyczuć ją jako elastyczny, okrągły guz, który łatwo przesuwa się pod palcami. Czym są torbiele? Dlaczego się pojawiają? Jakie są metody ich leczenia?

Torbiele piersi to jedne z najczęstszych zmian rozpoznawanych w piersiach kobiet. To niewielkie guzki wypełnione płynną lub galaretową substancją. Są gładkie, niezbyt twarde i można je łatwo przesuwać względem podłoża. Ich wielkość wynosi zwykle od 1 do 5 centymetrów. Ich rozmiar często zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Niewielkie torbiele są bezobjawowe, w przypadku dużych guzków mogą pojawić się dolegliwości bólowe, których przyczyną jest ucisk cysty na inne struktury. Mogą pojawić się pojedynczo, ale najczęściej pojawiają się w skupiskach. 

W obrębie gruczołów piersiowych mogą utworzyć się trzy rodzaje torbieli. Najczęściej diagnozowana jest prosta torbiel wypełniona płynem. W piersiach mogą także utworzyć się torbiele złożone o grubych ścianach, które są wypełnione gęstym płynem oraz łagodne guzki lite, czyli włóknogruczolaki. Choć w większości przypadków torbiele w piersiach nie przeobrażają się w nowotwór złośliwy, to w przypadku torbieli grubościennych istnieje zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi, jednak dotyczy ono przede wszystkim kobiet genetycznie obciążonych chorobą nowotworową.

Skąd się biorą torbiele w piersiach?

Przyczyny powstawania torbieli w piersiach nie zostały do końca poznane. Uważa się, że na ich rozwój mają wpływ zaburzenia gospodarki hormonalnej, głównie zmiany poziomów estrogenu, progesteronu, prolaktyny, insuliny oraz hormonów tarczycy. Działają one na tkankę gruczołu sutkowego i powodują jej rozrost, co blokuje odpływ wydzieliny (płynu surowiczego) ze zrazików. Ważna kwestia to torbiele w piersiach a antykoncepcja. Uważa się, że długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na powstanie łagodnych zmian w tkance gruczołu sutkowego. Dzieje się tak z powodu wyższego stężenia estrogenów w stosunku do progesteronu. Do czynników ryzyka pojawienia się torbieli w piersiach należą:

  • brak ciąży i porodów,
  • pierwszy poród po 35. roku życia,
  • długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • hormonalna terapia zastępcza,
  • stosowanie używek.

Torbiele w piersiach – objawy

W wielu przypadkach torbiele w piersiach nie dają objawów. Jednak bywa też tak, że pierś jest napięta i nadwrażliwa na dotyk (zwłaszcza na tydzień przed miesiączką). Czasami badanie piersi jest dla kobiety bolesne. Torbiele w piersiach same w sobie zazwyczaj nie dają dolegliwości bólowych. Nadwrażliwość piersi wiąże się raczej z zatrzymywaniem wody w organizmie, które ma miejsce pod wpływem progesteronu w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Nadmiar płynu i obrzęk tkanki łącznej sutka powoduje rozpychanie tkanki, co jest przyczyną nieprzyjemnych odczuć, a nawet nieznośnego bólu.

W gruczole wyczuwalne może być elastyczny guz (torbiel wypełniona płynem), a także stwardniałe ogniska z licznymi drobnymi guzkami (łagodna dysplazja piersi). Ogniska mogą być małe lub zajmować dużą część piersi. Niekiedy występują w jednej piersi, w innym przypadku obecne są w obu jednocześnie.

Torbiele a rak piersi, kiedy należy się martwić?

Chociaż 90% guzków w piersiach jest łagodnych, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej w przypadku każdego guzka lub zmiany wykrytej podczas samobadania piersi. Torbiel jest najczęściej łagodna.  Ale guzek w piersi, który nie znika przy następnej miesiączce, powinien skłonić do konsultacji lekarskiej. Jeśli guzek utrzymuje się przez dłuższy czas w tym samym miejscu lub jeśli pojawił się po menopauzie, zaleca się konsultację z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.

Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli guzek:

  • jest nowy, rośnie;
  • nie jest związana z cyklem miesiączkowym lub nie ustępuje przy następnym cyklu
  • jest twardy, zdecydowany lub solidny;
  • ma nieregularny kontur;
  • wydaje się być mocno przytwierdzony do wewnętrznej strony piersi;
  • wiąże się z wgłębieniem lub pomarszczeniem skóry w okolicy brodawki sutkowej
  • towarzyszy mu zaczerwieniona, podrażniona skóra.

Jak przebiega diagnoza

Pierwsze, co powinnyśmy zrobić po wyczuciu niepokojących zmian to udanie się do lekarza ginekologa, onkologa, który w wyniku szczegółowego badania i obserwacji zaleci dalsze leczenie. Na pewno nie możemy zapominać jak ważne jest samobadanie piersi. Trafiając do specjalisty w pierwszym etapie zleci on badanie USG lub mammografie, które pomogą zdiagnozować postać torbieli. Warto przy tym zbadać poziom hormonów we krwi kobiety, gdyż pozwoli to określić, czy mają one bezpośredni wpływ na pojawienie się cysty. Na początku, gdy torbiel jest niegroźna można zastosować kurację farmakologiczną i czekać na poprawę. Jeżeli to nie pomaga zleca on  biopsję cienkoigłową, która polega na odessaniu płynu wypełniającego torbiel. W sytuacji, gdy samo to nie wystarczy trzeba skłonić się do operacyjnego usunięcia. Materiał daje się do badania, aby wykluczyć charakter rakowy.

Do całkowitego usunięcia torbieli dochodzi gdy:

  • pobrany z niej płyn jest zabarwiony krwią,
  • płyn, który znajduje się w niej może powodować rozwój raka,
  • cysta jest na tyle duża, że powoduje bolesność piersi,
  • ma charakter nawracający, po  wcześniejszym usunięciu.

Leczenie torbieli piersi

Większość torbieli w piersiach nie wymaga specjalistycznego leczenia. Niewielkie torbiele proste najczęściej pozostają pod kontrolą USG. Badanie wykonywane jest podczas rutynowych wizyt kontrolnych w gabinecie ginekologicznym, na które kobieta powinna zgłaszać się przynajmniej raz w roku. W przypadku starszych kobiet, które zagrożone są ryzykiem rozwoju schorzeń nowotworowych piersi oraz narządów układu rozrodczego, zaleca się kontrolne badania dwa razy w roku.

Powiększające się torbiele mogą zostać usunięte poprzez odessanie płynu, który gromadzi się w cyście, powodując zwiększanie się jej rozmiarów. Zabieg ten uwzględnia przeprowadzenie biopsji cienkoigłowej. Jeżeli usunięty z torbieli płyn jest nieprawidłowy, np. znajduje się w nim krew, to może być konieczne chirurgiczne usunięcie torbieli, które następnie poddawane są badaniu histopatologicznemu.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, do których zaliczamy nasilający się ból, pieczenie piersi, wyciek z brodawek sutkowych, powiększenie się jednej piersi oraz zaczerwienienie piersi i owrzodzenia w obrębie brodawki sutkowej, należy natychmiast zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Jakie są naturalne sposoby leczenia torbieli piersi?

Są też zwolennicy naturalnego podejścia w stosunku do leczenia cyst. Polegają one na pozbyciu się stresu życia codziennego, gdyż to on w dużym stopniu powoduje, że jesteśmy spięci. Również dieta jest bardzo istotna i powinna  zawierać witaminy oraz mikroelementy. Dlatego warto spożywać domowe koktajle na bazie świeżych warzyw i owoców. Szczególnie pomaga połączenie marchwi i aloesu, które eliminują torbiele. 

Zobacz też: Swędząca skóra głowy? Jak sobie radzić z tym problemem?

Innym sposobem jest przykładanie liści kapusty do piersi na noc w wyniku tego następuje regeneracja. Jeszcze można zastosować leczenie ziołami, które nazywane jest hirsutyzmem. Zwykle są to mieszanki mające w swoim składzie zioła działające przeciwrakowo, czyli: liść brzozy, ziele krwawnika, skrzypu polnego, przywrotnika lub kłącza perzu.

[email protected],  fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu