Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
26/06/2021 - 22:55

Test krwi pozwala wykryć 50 rodzajów raka. Przydałby się też w Polsce

Nowego rodzaju badanie krwi pozwoli na wykrycie 50 rodzajów nowotworów i to we wczesnym etapie rozwoju. Taki test opracowała amerykańska firma Grail. Jego skuteczność wynosi ponad 50 procent. Angielski NHS (odpowiednik naszego NFZ) uznał, że to bardzo dobry rezultat i postanowił objąć tym badaniem 140 tysięcy osób.

testy krwi pozwolą wykryć 50 rodzajów nowotworów we wczesnym stadium rozwoju

Nowe testy Grail nazywaja się Galleri i pozwalają na wykrywanie guzów we wczesnych stadiach, Test wykrywa raka często przed pojawieniem się jakichkolwiek oznak lub objawów, w dodatku przy bardzo niskim odsetku wyników fałszywie dodatnich. To może znakomicie poprawić wykrywalność zwłaszcza nowotworów głowy i szyi, jajników, trzustki, przełyku i niektórych nowotworów krwi.

Badania krwi są na tyle dokładne, że można je wręcz przeprowadzić jako testy przesiewowe, Według naukowców to proste badanie krwi, które może wykryć ponad 50 rodzajów raka. NHS England jesienią chce udostępnić je pacjentom o podwyższonym ryzyku zachorowania, w tym w wieku 50 lat i starszym.

Test został opracowany przez kalifornijską firmę Grail. Działa w ten sposób, że identyfikuje zmiany chemiczne we fragmentach kodu genetycznego DNA, które przedostają się z guzów do krwiobiegu.Naukowcy przeanalizowali wyniki testu u 2823 osób z chorobą i 1254 osób zdrowych.Test prawidłowo zidentyfikował raka w 51,5 proc przypadków we wszystkich stadiach choroby, a błędnie wskazał raka tylko w 0,5 proc. przypadków.

W przypadku nowotworów takich jak rak przełyku, wątroby i trzustki, trafność wyników testu były dwukrotnie wyższa (65,6 proc.) niż w przypadku tradycyjnych badań przesiewowych, obejmujących takie nowotwory jak rak piersi, raka jelita grubego, szyjki macicy i prostaty. Ogólna możliwość uzyskania trafnego, pozytywnego wyniku testu w nowotworach krwi, takich jak chłoniak i szpiczak, wyniosła 55,1proc.

Pilotażowy test NHS, który obejmie 140 tys. uczestników, potrwa do 2023 roku. Cytowany przez "The Guardian" prof. Peter Johnson, krajowy dyrektor kliniczny NHS ds. raka, powiedział: - To najnowsze badanie dostarcza dalszych dowodów, że takie badania krwi mogą pomóc NHS w osiągnięciu ambitnego celu, jakim jest znalezienie trzech czwartych nowotworów na wczesnym etapie, kiedy mają największe szansa na wyleczenie. (redakcja@sadeczanin.info) Fot. PixabayDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021