Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
12/12/2019 - 16:30

Ten system nie działa! W sądeckich aptekach wciąż brakuje lekarstw

W najnowszym spisie leków deficytowych Ministerstwo Zdrowia umieściło ponad 400 różnych preparatów. Problem dotyka szczególnie mieszkańców Nowego Sącza. Kto ponosi odpowiedzialność za brak lekarstw?

W listopadzie padł rekord. Ponad 400 lekarstw znalazło się na liście leków deficytowych, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia (dla porównania - w poprzednich latach liczba leków zagrożonych brakiem dostępności była niemal o połowę mniejsza). Największe problemy ze zdobyciem leków mają chorzy na cukrzycę. O przyczynę takiego stanu rzeczy pytamy lokalnych aptekarzy.

- Mieszkańcy kilka razy dziennie zapytują o lekarstwa, których brakuje. Jako apteka mamy prawny obowiązek codziennego raportowania do Nadzoru Farmaceutycznego wykazu leków, których nie ma. Podobny obowiązek mają hurtownie. Codziennie również próbujemy składać zamówienia na brakujące preparaty. Niestety, ten system nie działa, ponieważ leków fizycznie brakuje. Mimo stałego apelowania do Ministerstwa Zdrowia sytuacja się nie zmienia. Być może importujemy mniej preparatów do Polski. Trudno powiedzieć - mówi "Sądeczaninowi" farmaceutka jednej z sądeckich aptek, w których dziś byliśmy. 

Na stronie internetowej KtoMaLek.pl można sprawdzić dostępność danego preparatu w okolicy. Jednak aplikacja pokazuje pełną dostępność leku bez względu na liczbę opakowań. Często zdarza się więc, że pacjent potrzebuje kilku, a w aptece dostępne jest tylko jedno pudełko lub blister. Jednak uwaga! Aptekarze mają możliwość wglądu do zasobów wszystkich lokalnych punktów farmaceutycznych - są więc w stanie sprawdzić czy dany lek można kupić u konkurencji.

Warto przy tym pamiętać, że dostępność leków bywa myląca. Często preparaty można dostać, ale nie w takich dawkach, jakich potrzebujemy. O ile dotychczas radzono sobie z brakami proponując pacjentom zamienniki, o tyle obecnie problem dotyka także leków, których nie da się zastąpić. Dostawy leków są nieregularne, preparaty przychodzą w ilościach mniejszych, niż były zamawiane. Najtrudniej dostać leki na cukrzycę o przedłużonym działaniu.

A może częściej chorujemy?

- Nie jest tak, że wzrosła liczba zachorowań. Chorych ciągle jest tyle samo - podkreśla farmaceuta.

Niektórzy mieszkańcy lekarstw szukają w krakowskich aptekach, w których też zaczyna ich brakować. Apteka jest zobowiązana zapewnić pacjentom dostępność leków. Realizacja ustawowego obowiązku obecnie nie jest możliwa.

K.K., [email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu