Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
23/08/2022 - 12:10

Tej jesieni umrą w Polsce dziesiątki tysięcy ludzi? Przerażające wyliczenia naukowców

Zniesienie restrykcji, ograniczenie raportowania nowych zakażeń i zgonów przez resort zdrowia… mamy poczucie, że koronawirus wreszcie odpuścił. Jednak to poczucie jest złudne. Ludzie nadal chorują, trafiają do szpitala i umierają. Naukowcy zapowiadają kolejne uderzenie pandemii. Tej jesieni na covid umrze 6-10 tysięcy osób, wynika z prognoz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego z Zespołu Modelu Epidemiologicznego.

Wojna na Ukrainie,  rosnące ceny energii, inflacja… tym wszyscy mają teraz zajęte głowy. A zaraza? Żyjemy tak, jakby jej nie było. Po zniesieniu restrykcji covidowych, ograniczeniu raportowania nowych zakażeń i zgonów przez resort zdrowia… mamy poczucie, że koronawirus wreszcie odpuścił. Jednak to poczucie jest złudne. Ludzie nadal chorują, trafiają do szpitala i umierają.

czytaj też Jackowski już to zobaczył w przyszłości. Czy wybuchnie III wojna światowa?

Liczba zakażeń koronanwirusem  utrzymuje się na wysokim poziomie

Jak jest dziś? Ministerstwo zdrowia poinformowało  o  176 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem,  z czego 5 007 to pierwotne, nowe zakażenia, a 1 169 to ponowne infekcje. Minionej doby odnotowano 28 zgonów. Najwięcej zakażeń  jest w województwie mazowieckim i małopolskim.

Jest źle, będzie jeszcze gorzej? Epidemiczne prognozy tworzy Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem Franciszka Rakowskiego. W najczarniejszych scenariuszach potrzebnych będzie na jesieni tego roku każdego dnia 12-15 tys. łóżek dla pacjentów z Covid-19 – mówi naukowiec na łamach serwisu rmf24.pl

Jego zdaniem trudno powiedzieć, czy obecnie przechodzimy jeden ze szczytów fal pandemii, bo testowanie zostało bardzo ograniczone. - Wiele osób wykonuje testy we własnym zakresie, zapewne tylko niewielka wykonuje je na zlecenie lekarzy zaznaczał Rakowski.

Straciliśmy narzędzie, które umożliwia sprawdzenie, jaka jest obecnie rzeczywista liczba zakażeń – podkreślił badacz i dodał, że ta potwierdzona w ostatnich miesiącach nie oddaje stanu rzeczywistego. Z szacunków Centrum wynika, że zachorowań  może być od 20 do 50 razy więcej w stosunków do oficjalnych ministerialnych danych.  

czytaj też Śnięte ryby i różowe glony. Toksyczne algi w wodach naszego regionu? [WIDEO]

Epidemiczna prognoza naukowców na jesień

Jak dodaje naukowiec, średnia liczba potwierdzonych zakażeń, podawana przez resort zdrowia, w ostatnim tygodniu to około 5 tys. przypadków. - Oznacza to, że zakażeń dziennie może być obecnie 100-250 tysięcy – mówił Franciszek Rakowski. - Zeszłej jesieni wariant delta przyczynił się do śmierci blisko  40-45 tys. osób. W tej chwili szacujemy, że będzie to 6-10 tys. w trakcie całej jesieni - powiedział naukowiec.  

Z szacunków Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego wynika też, że ok. 50 proc. osób narażonych na infekcję nie zachoruje. Zdaniem ekspertów kolejny szczyt  fali zarazy przyjdzie we wrześniu wraz z otwarciem szkół po wakacyjnej przerwie. ([email protected]) fot. unspasjDziękujemy za przesłanie błędu