Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
07/10/2023 - 21:05

Taki sprzęt do wykrywania sepsy mają nieliczne laboratoria w Polsce. Teraz ma go limanowski szpital

Szpital w Limanowej otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy najnowocześniejsze urządzenie do szybkiego wykrywania sepsy. MLDI-TOF znajduje się już w pracowni bakteriologicznej.

Obecnie trwa jego kalibracja. Pracownicy pracowni muszą przejść jeszcze odpowiednie szkolenie z obsługi tego urządzenia, a potem już będzie ono służyć mieszkańcom regionu. Jak informuje dyrekcja limanowskiego szpitala nastąpi to z końcem października.

Czytaj także: Coś mi tu nie pasuje – napisał czytelnik „Sądeczanina”. To się nazywa spostrzegawczość [ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że tegorocznemu finałowi WOŚP przyświecało hasło: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”.

MALDI-TOF o wartości 1 mln złotych, to jedno z trzech urządzeń o przyznanie których szpital wnioskował do Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Drugim urządzeniem jest aparat do automatycznej identyfikacji biochemicznej i oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów.

Phoenix - drugie urządzenie powinno być dostarczone również najpóźniej do końca października. Dzięki niemu można będzie bardzo szybko uzyskiwać identyfikację i wynik antybiogramu. Jest to bardzo istotne w szybkim diagnozowaniu i leczeniu sepsy.

- Obydwa urządzenia będą ze sobą kompatybilne, co znacząco usprawni pracę laboratorium i przyspieszy diagnostykę dla naszych pacjentów – zaznacza Marcin Radzięta, dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej.

Do pracowni trafi również komora laminarna, która przeznaczona jest do pracy w warunkach sterylnych i wykorzystywana będzie w rutynowej diagnostyce mikrobiologicznej.

- Wszystkie trzy sprzęty są niezwykle przydatne i potrzebne, ale MALDI-TOF to sprzęt z najwyższej półki – dodaje dyrektor Radzięta. – Warto podkreślić, że dysponują nim tylko nieliczne laboratoria w Polsce.

Taki nowoczesny sprzęt medyczny pozwala bardzo szybko identyfikować drobnoustroje stanowiące przyczynę, dla której dochodzi do sepsy. To z kolei umożliwia skuteczniejszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego leczenia antybiotykami.

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu