Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
04/03/2024 - 14:15

Ta groźna choroba nadal sieje postrach. Dzięki temu urządzeniu można ją szybciej diagnozować

Szpital w Limanowej wzbogacił się o kolejny nowoczesny sprzęt medyczny do diagnostyki pacjentów. Urządzenia trafiły do pracowni bakteriologicznej.

Czytaj także: Zmarł znany i ceniony lekarz w Nowym Sączu. Pomógł wielu ludziom

Mowa tutaj o komorze laminarnej oraz specjalistycznym aparacie do szybkiej diagnostyki gruźlicy.

Nowoczesna komora laminarna jest jednym z trzech urządzeń, które limanowski szpital otrzymał w darze od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Oprócz komory laminarnej, placówka ta korzysta już też z innych przekazanych urządzeń umożliwiających szybką diagnostykę sepsy oraz automatyczną identyfikację biochemiczną i oznaczanie lekowrażliwości drobnoustrojów.

Do czego służy komora laminarna?

Nowoczesna komora skutecznie chroni osobę wykonującą badania i pomieszczenie laboratoryjne przed potencjalnym skażeniem lub zanieczyszczeniem. Jest wykorzystywana w rutynowej diagnostyce mikrobiologicznej.

Czytaj także: Nie ma już starego biurowca przy Alejach Wolności w Nowym Sączu. Zastąpi go taka budowla [WIZUALIZACJA]

W XXI wieku gruźlica nadal jest groźna

Limanowski szpital wzbogacił się również o aparat GeneXpert, niezbędny w szybkiej diagnostyce gruźlicy. To urządzenie przyczyni się do przyspieszenia procesu diagnostycznego pacjentów z gruźlicą, co z kolei korzystnie wpłynie na wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia. Aparat trafił do Pracowni Bakteriologicznej, która korzysta z niego na mocy umowy użyczenia z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Czytaj także: Co się działo przy Zajeździe Sądeckim? Sądeczanie przecierali oczy ze zdumienia [ZDJĘCIA]

- Dobro i zdrowie pacjenta są dla nas priorytetowe, dlatego jeszcze raz dziękuję Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za dotychczasowe wsparcie i sprzęt niezwykle pomocny w diagnozowaniu i leczeniu sepsy – mówi Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiego szpitala. - Dziękuję również panu dr hab. n. med. Stefanowi Wesołowskiemu, dyrektorowi Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie za możliwość użytkowania nowoczesnego aparatu do diagnostyki gruźlicy.

Gruźlica, bakteryjna choroba zakaźna nadal jest wykrywana w społeczeństwie. Najwięcej jej przypadków stwierdzano w Polsce po II wojnie światowej. Jak się jednak okazuje gruźlica, choć żyjemy w XXI wieku nadal daje znać o sobie.

Tylko w ubiegłym roku na Oddziale Pulmonologicznym limanowskiego szpitala było hospitalizowanych 51 pacjentów chorych na gruźlicę.

([email protected], fot. i źródło: szpital w Limanowej, Fot. toubibe/Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Dziękujemy za przesłanie błędu