Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
27/09/2022 - 17:30

Szykuje się rewolucja w uzdrowiskach. Pacjent sam zdecyduje, gdzie i kiedy wyjedzie na leczenie

Szykuje się rewolucja w lecznictwie uzdrowiskowym. Jak zapowiada ministerstwo zdrowia, pacjent będzie sam mógł zdecydować, gdzie i kiedy wyjedzie na leczenie albo rehabilitację.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadzi duże zmiany w leczeniu uzdrowiskowym. Zmienią się zasady kierowania do uzdrowiska. Pacjent sam będzie mógł zdecydować, gdzie i kiedy wyjedzie do sanatorium.

Reforma zakłada też zwiększenie liczby zabiegów fizjoterapeutycznych w leczeniu uzdrowiskowym dorosłych z trzech do czterech, w ciągu dnia. Jak zapowiada minister zdrowia, Adam Niedzielski, reforma w leczeniu uzdrowiskowym ma zmniejszyć kolejki. Obecnie na skierowanie pacjent czeka około dwóch - trzech lat. 

Skierowania na leczenie sanatoryjne mają być elektroniczne i zostaną uproszczone. Kwalifikację pacjenta przeprowadzi lekarz w uzdrowisku, a nie jak do tej pory oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Powstanie nowy system teleinformatyczny. Pacjent nie będzie musiał dostarczać skierowania w formie papierowej od lekarza do NFZ. (MK) fot. ilustracyjne (MK) Żródło: www.gov.plDziękujemy za przesłanie błędu