Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
11/03/2017 - 07:55

Smog? 20 lat temu w Nowym Sączu powietrze było w gorszym stanie

Stan powietrza w Nowym Sączu cały czas się poprawia – mówili uczestnicy dyskusji „Walcząc o oddech, walcząc o czyste powietrze”, która odbyła się w ramach seminarium „O zdrowiu Sądeczan”.

W debacie udział wzięli: Ewa Gondek, kierownik nowosądeckiej delegatury Działu Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Witold Kochan – dyrektor Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Marszałkowskiego, Wojciech Piech – zastępca prezydenta Nowego Sącza i lek. Andrzej Fugiel z NZOZ „Jedynka” w Nowym Sączu.

– Smog nie jest wynalazkiem ostatnich lat – podkreśliła Ewa Gondek, przedstawiając wartości pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. – W ostatnich latach dużo się zmieniło na korzyść, jakość powietrza systematycznie się poprawia, tym niemniej mamy jeszcze trochę do zrobienia – podsumowała 

Witold Kochan, przedstawił w skrócie program ochrony powietrza dla Małopolski. 

– Jednym z najważniejszych źródeł zanieczyszczenia powietrza jest stosowanie paliw stałych. A co roku przybywa 12 tys. tzw. pozaklasowych kotłów, które na dobrą sprawę nie powinny już być instalowane – powiedział.

O zdrowotnych skutkach oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem rzeczy mówił natomiast Andrzej Fugiel.

- Budujemy duże centra onkologii, dlatego że przybywa chorych na nowotwory. Zbieramy żniwo stanu powietrza sprzed kilkudziesięciu lat - mówił. - Musimy pamiętać, że to co robimy dzisiaj dla ochrony powietrza zaowocuje dopiero w przyszłości. Robimy to dla naszych dzieci – dodał.

Wojciech Piech wskazał na działania, które jego zdaniem trzeba podjąć, aby ochrona powietrza była skuteczna.

Cezura 2023 r. jako roku przełomu, w którym odnotowana ma zostać zdecydowana poprawa jakości powietrza w Małopolsce, wydaje się możliwa do osiągnięcia pod trzema warunkami - zaznaczył zastępca prezydenta. - Po pierwsze, potrzebne są zmiany legislacyjne dotyczące określenia norm jakości dla pieców i paliw stałych w obrocie handlowym, aktywna polityka cenowa zmierzająca do wzrostu konkurencyjności energii elektrycznej i gazu, to na poziomie rządu i parlamentu. Natomiast na poziomie lokalnym kontynuowane muszą być intensywne działania inwestycyjne, edukacyjne i kontrolne.
Zastępca prezydenta nie ukrywał, że decydujące znaczenie dla ochrony powietrza ma wiedza użytkowników na tematy ekologiczne.

Ogólna świadomość ekologiczna mieszkańców po latach edukacji jest już duża. Wciąż jednak większość mieszkańców nie uświadamia sobie bezpośredniego wpływu obniżonej jakości powietrza na ich indywidualne zdrowie, a to jest kluczowa kwestia dla poprawy jakości powietrza i motywacji mieszkańców w tym zakresie – podsumował Wojciech Piech.

(KB)

Fot. UM Nowy Sącz







Dziękujemy za przesłanie błędu