Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
27/08/2020 - 18:35

Sądecka czerwona strefa: dzisiaj znowu gwałtowny wzrost zakażeń!

Po ostatnich dniach, w których liczba ozdrowieńców w naszym regionie przewyższała liczbę nowych potwierdzonych zakażonych koronawirusem, dzisiaj znowu powiat nowosądecki ma najwięcej nowych przypadków SARS CoV-2 w Małopolsce. W województwie jest ich dzisiaj…aż 233, z czego siedemdziesiąt osiem osób stanowią właśnie mieszkańcy Nowego Sącza (12) i powiatu nowosądeckiego (66). Warto wspomnieć, że od jutra powiat nowosądecki nie jest już objęty czerwoną strefą. Natomiast będzie objęty obostrzeniami, jakie obowiązują dla powiatów w strefie żółtej.

Sześćdziesiąt sześć osób w powiecie nowosądeckim to znaczny dobowy przyrost nowych zakażeń. Skąd taka duża liczba?

Otóż znane są już wyniki wymazów pobranych od pracowników oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach w gminie Chełmiec, gdzie kilka dni temu został potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem.

Dzisiaj wiadomo już, że prawie połowa osób z tej placówki, od których został pobrany wymaz jest zakażona koronawirusem. COVID-19 potwierdzono u 56 osób.   

Z porannego raportu wojewódzkiego Sanepidu wynika, że zmarła też kolejna osoba zakażona koronawirusem z powiatu nowosądeckiego. Sanepid poinformował o śmierci 84-letniej mieszkanki Sądecczyzny, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Osoba ta miała choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

Jest to trzynasta osoba z terenu Sądecczyzny, która przegrała walkę z tym groźnym wirusem. Dzisiaj Sanepid poinformował również o ośmiu nowych ozdrowieńcach z tego regionu. W powiecie nowosądeckim mamy dzisiaj 780 aktywnych zakażonych, a w kwarantannie znajduje się obecnie 1161 osób. Wyzdrowiało 375 mieszkańców.

Zgodnie z decyzją resortu zdrowia, od jutra Sądecczyzna nie będzie już w strefie czerwonej, ale będzie objęta obostrzeniami, jakie obowiązują dla powiatów w strefie żółtej. Dane – aktywne przypadki z poszczególnych gmin powiatu:

Gmina Chełmiec – 172 osoby
Gmina Gródek/n Dunajcem – 37 osób
Gmina Grybów – 67 osób
Gmina Kamionka Wielka – 69 osób
Gmina Korzenna – 33 osoby
Gmina Krynica Zdrój – 73 osoby
Gmina Łabowa – 25 osób
Gmina Łącko – 60 osób
Gmina Łososina Dolna – 20 osób
Gmina Muszyna – 44 osoby
Gmina Nawojowa – 26 osób
Gmina Piwniczna Zdrój – 10 osób
Gmina Podegrodzie – 76 osób
Gmina Rytro – 15 osób

Gmina Stary Sącz – 63 osób
Nowym Sączu mamy obecnie 340 aktywnych przypadków, 447 osób jest w kwarantannie.

Nowy Sącz, niestety pozostaje dalej w strefie czerwonej, a więc w strefie o bardziej zaostrzonych rygorach epidemiologicznych. Dzisiaj do grona aktywnych zakażonych dołączyło w mieście kolejnych dwunastu mieszkańców. Mamy też czterech nowych ozdrowieńców.

Jaką mamy koronawirusową sytuację w stolicy Sądecczyzny? W mieście jest obecnie 340 aktywnych zakażonych, a 447 mieszkańców jest objętych kwarantanną. Mamy też 104 nowosądeczan, którzy zostali uznani za ozdrowieńców. Od początku pandemii w Nowym Sączu zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 451 mieszkańców, z których siedem zmarło.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info– zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe