Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
25/08/2021 - 07:10

Sącz: są pieniądze, jest lokalizacja, ale…Uda się wybudować tężnię solankową?

Wielu mieszkańców Nowego Sącza już zacierało ręce na to, że będzie można niebawem korzystać z pierwszej w mieście tężni solankowej. Jest lokalizacja, są pieniądze na jej budowie, więc tylko zaczynać inwestycję. Okazuje się jednak, że te dwa elementy to nie wszystko. No właśnie. Musi być jeszcze wykonawca chętny, by tężnie wybudować.

Nowosądecka tężnia miała być gotowa do końca tego roku, ale…Nie wiadomo czy to zadanie uda się władzom miasta zrealizować. Dlaczego? Dlatego, że nie ma chętnego wykonawcy, który podjąłby się jej budowy. Nowy Sącz: jest wkład własny do budowy tężni solankowej

Wielu mieszkańców już cieszyło się na samą myśl, że Nowy Sącz będzie miał nareszcie swoją pierwszą tężnię solankową i że nie będą musieli wyjeżdżać z miasta, by korzystać z tej atrakcji do Krynicy Zdroju czy do Łukowicy w sąsiednim powiecie limanowskim, albo nieco dalej do renomowanych uzdrowisk, w których tężnie już funkcjonują.

Ale nowosądeczanie będą musieli jeszcze trochę poczekać. Niestety!

Ogłoszony przez miasto przetarg na budowę tężni solankowej został unieważniony. Dlaczego?

- Termin składania ofert na to zadanie upływał 19 sierpnia o godz. 9 – wyjaśnia powody unieważnienia przetargu Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – Niestety do tego czasu nie została złożona żadna oferta.

Przypomnijmy, że pierwsza w Nowym Sączu tężnia solankowa ma być wybudowana w zrewitalizowanym Parku Strzeleckim. Zgodnie z założeniem obiekt w formie drewnianej wiaty ma stanąć przy ul. Ogrodowej na terenie Parku Strzeleckiego. Dostęp do tężni byłby od strony ul. Jadwigi Wolskiej. Oczywiście przy obiekcie ma pojawić się mała architektura czyli ławeczki i tablice informacyjne.

- Od południowo-wschodniej strony projektowany plac przysłonięty zostanie drewnianą ażurową ścianą, która docelowo ma być porośnięta roślinnością odporną na działanie środowiska zasolonego - czytamy w projekcie budowlanym.

Miasto zamierza ogłosić kolejny przetarg na to zadanie. Czy tym razem uda się wyłonić wykonawcę? Miejmy nadzieję, że tak się stanie.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz jest jednym z małopolskich samorządów, który otrzymał dofinasowanie (jest to kwota ponad 124 tysięcy złotych) na budowę takiej atrakcji w ramach zadania pn. „Małopolskie tężnie solankowe”. Władze miasta wnioskowały o dofinansowanie na budowę dwóch tężni, ale z uwagi na ogromne zainteresowanie tym projektem, otrzymały środki tylko na jedną.

W lipcu radni sejmiku Województwa Małopolskiego podjęli decyzje o przyznaniu tych pieniędzy. Do tej kwoty z miejskiego budżetu dołożono na to zadanie prawie 116 tys. złotych. Był to tzw. wkład własny do zadania. Zaakceptowała to Rada Miasta.

Czy jeszcze w tym roku w Parku Strzeleckim stanie ta wyczekiwana atrakcja? Zobaczymy.

Tężnia solankowa w Parku Strzeleckim będzie służyła wszystkim mieszkańcom i turystom, którzy będą odwiedzali nasze miasto. Jeśli już zostanie otwarta to powinny z niej korzystać regularnie osoby, mające problemy zdrowotne. Szczególnie osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego, zwłaszcza te, które przechorowały COVID-19. Dobroczynne właściwości tężni solankowych są znane od wieków. Pomagają w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych we wdychanym powietrzu, wspierają leczenie nawracających i przewlekłych chorób dróg oddechowych.

Swoje dobroczynne działanie zawdzięczają solankom czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych. Solanka doprowadzona do tężni spływa z góry po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, wielokrotnie rozbijając się na mikroskopijne kropelki. Te unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny.

Tężnie solankowe jeszcze do niedawna kojarzyły się raczej ze znanymi uzdrowiskami, ale jak się okazuje są też budowane w miastach czy w gminach, które nie są uzdrowiskami.

Kto powinien korzystać z tężni solankowych?

Osoby cierpiące na choroby górnych dróg oddechowych, alergie, astmę lub choroby tarczycy. Inhalacje solankowe pomagają w walce z tymi chorobami, a także pozwalają odzyskać organizmowi równowagę, zwłaszcza po długotrwałej chorobie. Wdychanie aerozolu bogatego w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód, poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na zdrowie.

Co to są tężnie?

Są to drewniane konstrukcje, zbudowane z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki. To właśnie dzięki konstrukcji tych budowli, w środku tworzy się wyjątkowy mikroklimat – bardzo zbliżony do klimatu nadmorskiego. Zdaniem ekspertów godzina wdychania powietrza w zamkniętych tężniach solankowych jest równa trzem dniom pobytu nad morzem.

[email protected], fot. projekt budowlany – Biuro Projektów „Halny”: w Nowym Sączu – mgr inż. arch. Przemysław Loesch/ Urząd Miasta w Nowym Sączu.

Sącz: są pieniądze, jest lokalizacja, ale…Uda się wybudować tężnię solankową?
Wielu mieszkańców Nowego Sącza już zacierało ręce na to, że będzie można niebawem korzystać z pierwszej w mieście tężni solankowej. Jest lokalizacja, są pieniądze na jej budowie, więc tylko zaczynać inwestycję. Okazuje się jednak, że te dwa elementy to nie wszystko. No właśnie. Musi być jeszcze wykonawca chętny, by tężnie wybudować.


Dziękujemy za przesłanie błędu