Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
11/03/2021 - 16:10

Ruszyła covidowa lawina. Czy wystarczy u nas miejsc w szpitalach? Oto raport

Małopolska znowu idzie na rekord? Pod względem liczby zakażonych nasz region znowu trafił do czołówki. Zajmujemy trzecie miejsce po województwie mazowieckim i śląskim. To każe zadać pytanie czy w szpitalach wystarczy miejsca dla chorych. Wojewoda Łukasz Kmita przedstawił raport na ten temat.

Jak poinformował wojewoda Łukasz Kmita, aktualnie w małopolskich szpitalach wolne są łącznie 2382 łóżka (nie licząc łóżek na SOR-ach, neonatologicznych i ginekologicznych).

- Jeśli chodzi o łóżka dla pacjentów COVID-19, to wydaliśmy decyzje już rozbudowujące tę bazę do prawie 2100, a kolejne decyzje są przygotowywane –mówi wojewoda.

Ostatnie dane epidemiczne wskazują na to, że stosunkowo najwięcej zakażeń potwierdzanych jest w samym Krakowie (7.03. – 314 z 997; 8.03. – 205 z 499; 9.03. – 141 z 583; 10.03. – 465 z 1487). Tym samym to właśnie w stolicy Małopolski są też większe potrzeby w zakresie łóżek covidowych.

Dlatego też wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o reaktywowaniu oddziału covidowego w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. To w tym szpitalu – u szczytu drugiej fali epidemii – funkcjonował jeden z większych oddziałów dla pacjentów COVID-19 w Małopolsce liczący 116 łóżek. Na mocy decyzji wojewody, placówka już przywróciła część łóżek covidowych – w najbliższych dniach będzie tam działał oddział liczący 61 łóżek, w tym 8 respiratorowych.

 - Zapadła tez decyzja o poszerzeniu  oddziału covidowego w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Będzie on liczył 30 łóżek, w tym 5 respiratorowych.Zwiększy się też liczba łóżek respiratorowych w Szpitalu im. S. Żeromskiego (o 3 od dziś;  łącznie będzie ich 8) - mówi Łukasz Kmita.

Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja dotycząca szpitala tymczasowego w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie. Ten szpital tymczasowym ma stać się głównym covidowym szpitalem referencyjnym. To rozwiązanie leży w interesie wszystkich szpitali krakowskich i usprawni opiekę nad pacjentami covidowymi.

Szpital Uniwersytecki z Krakowie, będący szpitalem patronackim dla tego szpitala tymczasowego, wskazał, że aby rozwinąć maksymalny potencjał szpitala tymczasowego zlokalizowanego w budynkach przy ul. Kopernika 50 i Botanicznej 3 do poziomu 164 łóżek (w tym 30 IT), potrzeba 75 lekarzy i 160 pielęgniarek. Aby osiągnąć ten cel, MOW NFZ opracował wskaźnik określający liczbę personelu ze szpitali krakowskich, niezbędną do zabezpieczenia wskazanego zapotrzebowania zgłoszonego przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Brana była pod uwagę aktualna liczba personelu medycznego danego szpitala w stosunku do liczby i zakresu udzielanych świadczeń. Założeniem było przede wszystkim równomierne, sprawiedliwe i solidarne rozłożenie oddelegowań na wszystkie krakowskie szpitale. Wśród placówek, które zostały wskazane przez algorytm MOW NFZ, jest 15 podmiotów. Oddelegowani lekarze stanowiliby łącznie 4 proc. lekarzy zatrudnionych w krakowskich szpitalach, do których została skierowana prośba Wojewody o wyznaczenie osób do pracy, zaś pielęgniarki – 3 proc.. Jest to zatem niewielka, choć jakże ważna – część kadry pracującej w tych szpitalach. Traktujemy tę możliwość prawną jako środek wyjątkowy, ale też przede wszystkim czasowy.

Szpitale wytypowały łącznie 95 pielęgniarek i 43 lekarzy. W odniesieniu do szpitali, które wskazały mniejszą liczbę niż wynikała z algorytmu opracowanego przez MOW NFZ, będziemy prowadzić dalsze rozmowy bądź wydawać decyzje zwiększające liczbę łóżek covidowych w danej placówce – tak, aby zaangażowanie wszystkich krakowskich szpitali było równomierne.

Personel zostanie oddelegowany tak szybko jak to tylko będzie możliwe, gdyż zależy nam na jak najszybszym zwiększeniu potencjału CUMRiK-u. Oddelegowanie jednego pracownika –  w trybie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych –  możliwe jest na okres 3 miesięcy.

Równolegle wystosowaliśmy pisma do powiatowych i grodzkich urzędów pracy. Zebrane dane przekazaliśmy do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, z prośbą o wystąpienie do tychże urzędów pracy z ofertą zatrudnienia (praca w lokalizacji: CUMKRiK). Z danych, które otrzymaliśmy, wynika, że w małopolskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ok. 500 osób reprezentujących zawody medyczne (w GUP w Krakowie – 52 lekarzy i 17 pielęgniarek).

Gdzie są pozostałe szpitale tymczasowe?







Dziękujemy za przesłanie błędu