Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/06/2021 - 12:10

Region: rodzice nie chcą szczepić dzieci w wieku 12-15 lat. Co z 18-latkami?

Siódmego czerwca ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12–15 lat. Dzieci są rejestrowane przez rodziców. Na Sądecczyźnie zainteresowanie szczepieniami tej grupy populacyjnej jest na razie znikome.

Do punktów, nad którymi pieczę medyczną sprawuje Szpital im. dr. J. Dietla w Krynicy Zdroju rodzice zarejestrowali do szczepienia zaledwie dziesięcioro dzieci. Mowa tutaj o dwóch miejscach na Sądecczyźnie prowadzonych przez ten podmiot medyczny – Powszechnym Punkcie Szczepień w Starym Sączu oraz punkcie szczepień działającym w tym szpitalu.

- Nie ma boomu rejestracji młodzieży w tej grupie wiekowej – mówi Sławomir Kmak, dyrektor Szpitala im. dr. J. Dietla w krynicy Zdroju. – To są, proszę mi wierzyć pojedyncze przypadki. Zobaczymy czy później w tej grupie wiekowej będzie więcej osób na szczepienie. W grupie wiekowej 17 i 18 lat do tej pory zarejestrowało się na szczepienie może z trzydzieści osób. Szału nie ma. Większość z nich już się zaszczepiła.

W punkcie mobilnym, który działał w sądeckim ratuszu do tej pory zaszczepiły się dwie osoby w wieku 18 lat.

Grupa wiekowa 12-15 lat to jak dotąd najmłodsza grupa osób rekomendowanych do szczepienia przeciwko COVID-19. Razem z grupą 16-18 lat zaszczepić się może ponad 2,5 mln uczniów z ok. 24 tys. szkół i placówek oświatowych w Polsce. Dodatkowa akcja szczepień dla uczniów zostanie zorganizowana we wrześniu, po ich powrocie z wakacji.

Obecnie uczniowie w wieku od 12 do 15 lat i starsi mogą szczepić się na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych.

Obecnie są prowadzone badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyniki ekspertyz poznamy we wrześniu.

- Szczepienia organizowane przez szkoły dla uczniów rozpoczną się we wrześniu i będą dobrowolne. W drugim tygodniu września będą zbierane kwestionariusze medyczne od rodziców dzieci, które się do tego czasu nie zaszczepią. Na podstawie kwestionariuszy od 13 do 17 września przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach – podkreślił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Harmonogram szczepień

Znany jest haromonogram działań związanych ze szczepieniami młodzieży w wieku od 12-18 roku życia w szkołach. Już wkrótce do szkół dotrą podstawowe informacje dotyczące szczepień, a także poszczególnych etapów oraz miejsc, w których będzie można się zaszczepić.

Akcja informacyjna będzie kontynuowana także po wakacjach od 1 do 3 września 2021 r.

Kolejny krok to zbieranie przez dyrektorów szkół kwestionariuszy ze zgodą od rodziców bądź opiekunów. Ten etap będzie trwał od 6 do 10 września br.

Tydzień szczepień we wrześniu

W trzecim tygodniu września (od 13 do 17 września) odbędzie się tzw. tydzień szczepień, podczas którego wszyscy chętni uczniowie będą mogli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.

Szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.

Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek.

Masz 16 lat? Możesz zaszczepić się już dziś

Przypomnijmy, że od 17 maja br. trwa rejestracja na szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat kończy w kolejnych tygodniach, otrzymuje e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia.

E-skierowania dla tego rocznika są wystawiane raz w tygodniu – w poniedziałki. Dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich, osoby z rocznika 2003 nie muszą już czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat.

Jeśli możesz, już dzisiaj zarejestruj się na szczepienie: zadzwoń na infolinię 989 lub wyślij sms o treści SzczepimySię pod numer 880 333 333. Możesz skorzystać także z e-Rejestracji lub umówić się bezpośrednio w punkcie szczepień. 

[email protected], fot. IM, źródło: własne, www.gov.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu