Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
11/04/2021 - 16:50

Rak piersi atakuje podstępnie. Zapisz się na bezpłatną mammografię!

Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Nowym Sączu organizuje akcję bezpłatnych badań mammograficznych. Na badania mogą zapisywać się kobiety w przedziale wiekowym od 35 do 50 lat i powyżej 69 roku życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem.

Obecnie u 12 proc. kobiet w ciągu roku wykrywa się właśnie raka piersi. Takie badania, jak USG czy mammografia pozwalają na zdiagnozowanie nowotworu we wczesnym stadium jego rozwoju.

Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Nowym Sączu od wielu lat organizuje, w ramach profilaktyki, akcję bezpłatnych badań mammograficznych. Tak jest i w tym – specyficznym, bo pandemicznym – roku.

- Stowarzyszenie „Europa Donna” organizuje co roku akcję bezpłatnych badań mammograficznych – mówi Bożena Kiemystowicz, prezes Stowarzyszenia „Europa Donna”. – W ubiegłym pandemicznym roku zostało wykonanych 165 badań mammograficznych.  

Tegoroczna akcja pn. „Profilaktyka choroby raka piersi” kierowana jest do sądeczanek w przedziale wiekowym od 35 do 50 i powyżej 69 roku życia.

- Planujemy, że będzie ona trwała do sierpnia – dodaje nasza rozmówczyni.

Zapisy na badania mammograficzne przyjmowane będą od 15 do 30 kwietnia w godz. od 16.00 do 18.00 pod numerem telefonu 606 702 993 oraz 504 223 191.

Akcja współfinansowana jest przez Urząd Miasta Nowego Sącza.

Badania mammograficzne będą przeprowadzane w NZOZ OPTI-MED. W Nowym Sączu. Ilość miejsc jest ograniczona. 

Pamiętajmy. Rak wcześnie wykryty jest wyleczalny.

- W październiku, który jest miesiącem walki z rakiem piersi chcemy, jeśli będzie to możliwe zorganizować festiwal zdrowia, albo happening na plantach – mówi prezes Stowarzyszenia „Europa Donna” w Nowym Sączu. – Wszystko będzie jednak zależeć od sytuacji pandemicznej. – Cały czas przedstawicielki naszego stowarzyszenia są do dyspozycji pań. Udzielamy porad profilaktycznych. Jeśli będą panie, które po wykonanej mammografii mają od lekarza zalecenie wykonania badania USG piersi to też mogą się z nami kontaktować.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020