Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/03/2019 - 16:20

Przychodnia Specjalistyczna „SŁYSZĘ” to odpowiedź na potrzeby osób niesłyszących

Przychodnia Specjalistyczna „SŁYSZĘ” w Nowym Sączu założona w 2001 roku przez lekarza Przemysława Jarmolińskiego - znanego laryngologa, który obecnie ma również specjalizację z audiologii. To miejsce, w którym fachową pomoc otrzymają nie tylko pacjenci borykający się z niedosłuchem, ale również ci, których dotknął problem z aparatem mowy. Dlaczego?

Zobacz też: Na wizytę w w tym miejscu ciągle czeka 20 tysięcy pacjentów!

Doktor Przemysław Jarmoliński jest nie tylko jedynym audiologiem w Nowym Sączu – specjalizację z audiologii już jako laryngolog robił pod okiem samego profesora Henryka Skarżyńskiego założyciela i szefa Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach - ale również jest jednym z nielicznych audiologów, który ukończył szkołę  protetyki słuchu.

Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że do doboru właściwego aparatu, sposobu protezowania pacjenta konieczna jest nie tylko informacja na ile i czego nie słyszy, ale również dogłębna wiedza, z czego ów niedosłuch wynika.

Stąd i lista badań przeprowadzanych w założonej przez niego placówce jest bardzo długa i stanowi najlepszy dowód na to, że drugiej podobnej placówki bliżej niż w Krakowie czy Tarnowie nie znajdziemy. Zacznijmy od audiologii. Wykonać tu można bardzo ważne badania u dzieci.

Pierwsze z nich to tzw. badanie otoemisji akustycznej - czyli badanie słuchu, które stosuje się głównie w badaniach przesiewowych, ale również klinicznych, jest metodą, która pozwala na ocenę stanu i funkcji samego ślimaka. Wyniki nieprawidłowe mogą sugerować niedosłuch i wymagają dalszej diagnostyki audiologicznej.

Badanie ABR  metoda diagnostyczna pozwalająca dokładnie określić poziom niedosłuchu, pozwala wykryć uszkodzenia słuchu w obszarze ślimaka, nerwu słuchowego i pnia mózgu. Kolejne badanie to APD – wykonuje się je wtedy, gdy dziecko szkolne mówi że ”słyszy, ale nie rozumie”.

Zobacz też: Niedosłuch: myślisz, że Ciebie to nie dotyczy?

Badanie wideonystagmograficzne (VNG) jest z kolei badaniem wykorzystywanym w diagnostyce zawrotów głowy. Pobudzenie lub zmiany chorobowe układu równowagi decydują o wystąpieniu dwóch objawów: oczopląsu i zaburzeń równowagi. Dlaczego te badania są wykonywane w przychodni, którą kojarzymy przede wszystkim ze słuchem? Dlatego, że narząd odpowiedzialny za zachowanie równowagi wchodzi w skład ucha wewnętrznego, które tworzą ślimak i błędnik.

Następna bardzo istotna rzecz, to fakt, że w przychodni „Słyszę” przyjmuje jedyny na Sądecczyźnie foniatra, zajmujący się szeroko pojętym aparatem mowy. Wykonuje na miejscu badanie laryngostroboskopii, czyli badanie stanu krtani i pracy strun głosowych, które dzięki użyciu odpowiedniego światła pozwala zobaczyć lekarzowi rzeczy, których w normalnym świetle mógłby nie dostrzec.

Audiolog i foniatra muszą często uzupełniać się w diagnostyce, by uzyskać obiektywną i rzetelną ocenę stanu zdrowia pacjenta.

Przychodnia Specjalistyczna „SŁYSZĘ” mieści się przy ul. Nawojowskiej 29 (wejście od strony ul. Królowej Jadwigi) w Nowym Sączu. Świadczy usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i prywatne. Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem 18 449 05 20 - jeśli chodzi obadania a w sprawie aparatów słuchowych pod nr 18 449 05 21.

Materiał sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu