Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
15/01/2020 - 18:00

Przeterminowane leki przynieś do apteki

Wyrzucanie przeterminowanych lub tylko częściowo wykorzystanych lekarstw do kosza może być niebezpieczne. Szkodzimy w ten sposób nie tylko środowisku, ale także sobie. Sprawdź, które sądeckie apteki przyjmują niechciane leki.

Leki zalicza się do tzw. odpadów niebezpiecznych, stanowiących szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ich unieszkodliwianie może się odbywać jedynie w specjalnie do tego przystosowanych zakładach oraz pod restrykcyjną kontrolą. Odpady niebezpieczne kojarzone są głównie z przemysłem, jednak należy pamiętać, że gospodarstwa domowe również są źródłem ich wytwarzania.

Czytaj także: Ten system nie działa! W sądeckich aptekach wciąż brakuje lekarstw

Przeterminowanych lekarstw, niezależnie od tego czy są to antybiotyki, zwykłe maści czy syrop na kaszel, nie wolno traktować tak samo jak innych śmieci. Leki klasyfikowane są bowiem jako odpady medyczne, a tym samym odpady niebezpieczne. Obecne w nich substancje aktywne biologicznie nie są usuwane w drodze oczyszczania ścieków, natomiast po znalezieniu się na wysypiskach trafiają do wód i gleby. Jednym ze skutków tych działań jest zmniejszona skuteczność antybiotyków w związku z nabyciem na nie odporności przez mikroorganizmy.

Leki wyrzucane do specjalnych pojemników trafiają do spalarni odpadów medycznych, gdzie są unieszkodliwiane w kontrolowanych warunkach. Warto przypomnieć, aby do pojemników nie wrzucać opakowań zbiorczych po lekach, kartoników ani ulotek.

Nie każda placówka przyjmuje niechciane lekarstwa i preparaty. Poniżej przedstawiamy wykaz sądeckich aptek, do których można przekazywać przeterminowane leki:

Apteka Arnica ul. Korzeniowskiego 9

Apteka ul. Śniadeckich 2

Apteka ul. Broniewskiego 14

Apteka Na Gorzkowie ul. Freislera 4a

Apteka [email protected] 36,6 ul. Żółkiewskiego 10

Apteka Al. Wolności 49

Apteka na Westerplatte ul. Batalionów Chłopskich 33

Apteka [email protected] 36,6 ul. Długosza 22

Apteka „Pod Siódemką” ul. Grodzka 7

Apteka [email protected] 36,6 ul. Lwowska 27

Apteka Pod Białym Orłem, ul. Kościuszki 26

Apteka Ew-Ko, ul. Tarnowska 169

[email protected], fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)