Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
22/12/2019 - 20:00

Przesilenie zimowe. To ono było przyczyną złego samopoczucia w niedzielę!

W tym roku przesilenie zimowe wypadło na niedzielę 22 grudnia. Wielu z nas narzekało na słabe samopoczucie w ciągu dnia. Dlaczego?

Kiedy jest pierwszy dzień kalendarzowej zimy w 2021 roku?

Przesilenie zimowe na półkuli północnej to moment, w którym Słońce góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca. W praktyce oznacza to, że w naszej części globu jest wtedy najkrótszy dzień w roku. Z powodu długości roku słonecznego i stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 albo 22 grudnia.

W 2019 roku najkrótszy dzień - czas przesilenia zimowego - przypadł na niedzielę, 22 grudnia - dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna zima. Najkrótszy dzień w roku trwa zaledwie 8 godzin. Wszystkim nam przeszkadzają krótkie dni, ciężko nam też znieść to, że gdy wychodzimy z pracy jest już ciemna noc.

W dniu zimowego przesilenia jest jeszcze trudniej. Już w piątek 20 grudnia dzień był znacznie krótszy, dlatego astronomowie tegoroczne przesilenie wyjątkowo określili ,,potrójnym".

Niedziela mogła być wyjątkowo senna i męcząca. Mieszkańcom Sądecczyzny mógł doskwierać ból głowy, spadek nastroju, brak energii oraz senność. Z objawami przesilenia można walczyć na różne sposoby - brać witaminę D albo organizować sobie przestrzeń w ten sposób, aby wokół było jak najwięcej światła. To czas na odpoczynek i reset, w którym trzeba nabrać siły na to, co nadchodzi.

Do końca roku pozostało zaledwie 9, a do końca astronomicznej zimy 88 dni. 

K.K., [email protected], fot. pixabay.com 







Dziękujemy za przesłanie błędu