Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
04/11/2020 - 19:25

Program domowej opieki medycznej nad pacjentem z COVID. Dla kogo pulsoksymetr?

Tysiąc pięćset pulsoksymetrów trafiło do Małopolski, która została objęta przez Ministerstwo Zdrowia pilotażowym projektem domowej opieki medycznej, czyli systemem zdalnego monitoringu parametrów u pacjentów z COVID – 19. Chodzi tutaj głównie o pacjentów zmagających się z koronawirusem, mających skąpe objawy.

Pacjentów chorujących na COVID - 19 z grup podwyższonego ryzyka wskażą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Jak to będzie funkcjonowało?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano COVID-19 na podstawie informacji o jego stanie zdrowia zebranych podczas wywiadu, będzie kwalifikował go do objęcia programem telemonitoringu.

Wówczas pacjent otrzyma dane do logowania w systemie. Informacja o tym, że dana osoba potrzebuje sprzętu do telemonitoringu będzie automatycznie przekazywana do Poczty Polskiej, by listonosz znał adres do przekazania pulsoksymetru.

Jak informuje resort zdrowia taki nadzór będzie sprawowany przez całą dobę przez Infolinię Domowej opieki medycznej. W przypadku obniżenia się parametrów możliwa będzie zdalna konsultacja lekarska. Dodatkowo uruchomiona zostanie też infolinia ze wsparciem psychologicznym dla pacjentów.

- Wprowadzamy program telemonitoringu, ponieważ ważne jest odpowiednio wczesne uchwycenie grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Niezbędny do tego jest system monitorowania i nadzoru za pomocą prostych parametrów, które mogą być samodzielnie badane przez pacjenta – informuje Ministerstwo Zdrowia. - Jednocześnie pozwoli to uniknąć niezasadnych hospitalizacji osób jej niewymagających.

Zauważono, że zgodnie z opiniami ekspertów medycznych, m.in. z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEILCHZ), kluczowe znaczenie ma wartość saturacji.

Pulsoksymetr jest elektronicznym urządzeniem służącym do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, czyli nasycenie krwi tlenem. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi ok. 95-98 proc.

- Istotą wdrażanego systemu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna w domu za pomocą wypożyczonych pulsoksymetrów i pomiar temperatury, które po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie i przesłaniu do centrum monitorowania w zestawieniu z jednorazową oceną ryzyka na podstawie wywiadu medycznego przeprowadzoną przez lekarza poz, pozwolą wskazać pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji – doprecyzowuje Ministerstwo Zdrowia.

Zapytaliśmy o zdanie na temat tego rozwiązania lek. med. Roberta Bakalarza, pulmonologa, szefa oddziału Onkologii Klinicznej i kierującego Centrum Onkologii w Nowym Sączu.


Zobacz także: Sprawdź najnowsze ograniczenia, które wchodzą w życie już od 9 listopada

- Dla pacjentów z niezbyt mocno nasilonymi objawami jest to jakieś rozwiązanie, aby leczyli się w domu. No chyba, że pojawi się konieczność, w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, trafienia do szpitala. Pulsoksymetr pozwala śledzić wydolność układu oddechowego. Jeśli ta wydolność dojdzie do poziomu zagrożenia życia, wtedy taki chory musi być bezwzględnie przewieziony do szpitala. Monitoring jest po to, aby szpitale nie były mówiąc kolokwialnie „zalane” tymi chorymi, którzy do tych placówek się nie kwalifikują.

Jednocześnie przy takim systemie lekarz, mając wyniki odczytu będzie wiedział więcej. Będzie wiedział, jaką saturację ma pacjent, jakie jest u niego obciążenie układu krążenia i układu oddechowego. Wtedy może włączać dodatkowe leczenie w domu. Nasz rozmówca zaznacza, że pulsoksymetr jest mówiąc najprościej po to, aby nie przeoczyć momentu, w którym chory powinien bezwzględnie trafić do szpitala. ([email protected], fot. Pixabay)

Jeśli masz pytanie związane z kwarantanną - skontaktuj się z sanepidem

Przede wszystkim WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE. Zadane tu pytanie trafia bezpośrednio do sanepidu, który w ciągu 24 h skontaktuje się z Tobą i udzieli odpowiedzi. Do wysłania zgłoszenia niezbędne jest posiadanie: profilu zaufanego lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub konta internetowego w iPKO, Inteligo, Banku Spółdzielczym.

Skontaktuj się z inspekcją sanitarną (sanepidem), jeśli:

  • masz koronawirusa (dodatni wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-19),
  • miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną,
  • chcesz zgłosić dodatni wynik testu na koronawirusa w imieniu innej osoby,
  • chcesz zgłosić bliski kontakt w imieniu innej osoby.

Jeśli nie masz profilu zaufanego i nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, zadzwoń na infolinię pod numer telefonu +48 22 25 00 115.







Dziękujemy za przesłanie błędu