Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
05/04/2020 - 20:55

Prezydent Nowego Sącza pytał o testy. Zaskakująca odpowiedź Sanepidu

Okazuje się, że sądecki Sanepid zlecił dotąd zbadanie testem na obecność koronawirusa 61 sądeczan. Zlecenie zostało zrealizowane tylko w… jednej trzeciej, bo próbki pobrano jedynie od 19 osób. Wynik udało się poznać zaledwie w trzech przypadkach.

Zatem spośród 61 zleceń znamy wyniki tylko trzech próbek. Dwie okazały się dodatnie czyli wykazały zakażenie koronawirusem, a jedno badanie było ujemne. Przypomnijmy, że prezydent przesłał wczoraj w tej sprawie pismo do szefa sądeckiego Sanepid-u, bowiem był, jak już pisaliśmy, zaniepokojony statystykami dotyczącymi liczby zachorowań w mieście i na Sądecczyźnie, jakie są mu przesyłane codziennie przez powiatowego inspektora sanitarnego w Nowym Sączu.

Czytaj także: Koronawirus w Sączu: statystyki. Powód do zadowolenia, a może zaniepokojenia?

Ludomir Handzel prosił, aby Mateusz Wójcik, powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu odpowiedział mu na kilka pytań. Między innymi:

  • ile wymazów pobrano w celu wykrycia zarażeniem koronawirusem na terenie miasta i powiatu od 27 marca do 4 kwietnia,
  • ile pobranych w tym okresie wymazów zostało zakończonych określonym wynikiem i powróciło do Sanepidu w Nowym Sączu lub do sądeckiego szpitala,
  • jaka jest ścieżka badania czyli kto pobiera wymazy, kto je przewozi, do kogo trafiają, kto je bada i przekazuje wyniki oraz jak długo trwa cała operacja.

Czytaj też: Wirus w Sączu harcuje w samym centrum, a władze miasta każą ludziom za to płacić 

Przypomnijmy, że obecnie w naszym regionie z koronawirusem zmaga się 18 mieszkańców, u których to zakażenie zostało potwierdzone. W Nowym Sączu jest to jedenastu mieszkańców, a w powiecie nowosądeckim - siedmiu. Liczba chorych, w przypadku naszego regionu, na szczęście, nie zmienia od kilku dni.

Prezydent otrzymał dzisiaj od szefa sądeckiego Sanepidu odpowiedź, o którą prosił. Dotyczy osób objętych kwarantanną domową lub izolowanych, od których zostały pobrane wymazy przez służby sanitarno-epidemiologiczne.  Dane te nie dotyczą mieszkańców, od których wymaz został pobrany w sądeckim szpitalu.

- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Sączu od 27 marca zleciła 61 wymazów od osób poddanych kwarantannie domowej lub wobec których stosowana jest izolacja w warunkach domowych – powiedział prezydent Handzel. – Zespół wymazowy pobrał, jak dotąd 19 wymazów, czyli jedną trzecią. Do 4 kwietnia Sanepid otrzymał trzy wyniki pacjentów, w tym dwa z nich były pozytywne, a jeden negatywny.  Proszę się nie dziwić, że analizując te statystyki mogę być zaniepokojony – zaznaczył gospodarz miasta.

Jak czytamy w piśmie szefa sądeckiego Sanepid-u, próbki były zawożone do jedynego na początku działań laboratorium diagnozującego SARS -CoV-2 w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Laboratorium to musiało wykonywać badania dla całej Małopolski, które były zlecane przez wszystkie szpitale zakaźne, obserwacyjno-zakaźne oraz oddziały intensywnej terapii. Takie badania miały one charakter priorytetowy.

Czytaj także: Pandemia koronawirusa: kolejni ozdrowieńcy w Małopolsce

Szef sądeckiego Sanepidu zapewnił, że wymazy są nadal pobierane. Ostatnie - na przykład wczoraj. Jednocześnie Mateusz Wójcik zapewnił, że nadrzędnym celem sadeckiego Sanepidu „jest i będzie zapewnienie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego mieszkańcom naszego regionu”.

W piśmie powiatowego inspektora sanitarnego w Nowym Sączu można również przeczytać, że „w naszym regionie rozprzestrzenianie się wirusa jest niższe od średniej krajowej i można mieć nadzieję, że nadal tak będzie i, że mieszkańcy będą wykazywać nadal właściwą – jak obecnie – postawę w obliczu nakazów i zakazów wydawanych w związku z epidemią”

Ludomir Handzel zapowiedział już, że poprosi o przesłanie mu również takich danych ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, w którym też pobierane są wymazy.

Dzisiaj (5 kwietnia)

  1. Kwarantanną na podstawie decyzji Sanepid-u objętych jest 644 osoby, w tym w Nowym Sączu – 106.
  2. Kwarantanną graniczną objętych jest 2286, w tym w Nowym Sączu – 340.
  3. Mieszkańców objętych nadzorem epidemiologicznym jest – w Nowym Sączu – 6 osób, w powiecie nowosądeckim – 20.
  4. W sądeckim szpitalu pobrano dzisiaj 17 wymazów do testów genetycznych
  5. Trzech pacjentów jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Pełna treść odpowiedzi szefa sądeckiego Sanepid-u - poniżejDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)