Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
04/06/2022 - 11:55

Ponad 4 tysiące pacjentów w Małopolsce objętych kompleksową opieką onkologiczną

Małopolanki, u których zdiagnozowano nowotwór piersi, mogą korzystać z modelu kompleksowej opieki onkologicznej w dwóch regionalnych placówkach. Natomiast kompleksowe wsparcie dla pacjentów z rakiem jelita grubego oferują trzy ośrodki w naszym województwie. Tylko w tym roku taką formą leczenia objęto ponad 4,3 tys. osób.

Czytaj także: Pięć milionów złotych przesunięte na remont ul. Nawojowskiej. Dlaczego?

Rak piersi należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród Polek. Co roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy między 18, a 20 tysięcy kobiet. Ponad sześciu tysiącom z nich nie udaje się, niestety pomóc.

Skuteczną walkę z tym nowotworem ułatwia model kompleksowej opieki onkologicznej (tzw. KON-Pierś). W Małopolsce jest on realizowany w dwóch ośrodkach: Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie oraz Krakowskim Oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie zapewnia, że obie te medyczne placówki specjalizują się w leczeniu tego rodzaju raka

- Zapewniają one całościową terapię – od momentu postawienia diagnozy, poprzez kolejne etapy potrzebnego leczenia aż po rehabilitację i monitorowanie efektów  –mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

W 2021 roku kompleksową opieką objęto ponad pięć tysięcy chorych z nowotworem piersi. W pierwszych czterech miesiącach tego roku korzystało z niej 3,4 tys. pacjentek.

W ramach takiego modelu chora z rakiem piersi może liczyć na konsultacje wielodyscyplinarnego zespołu lekarskiego, wsparcie psychologiczne oraz szybką organizację kolejnych etapów terapii. Pacjentki nie muszą na własną rękę szukać pomocy. To do ośrodka należy zaplanowanie i skoordynowanie leczenia pacjentki. To pracujący w takim ośrodku zespół ustala terminy wizyt czy koniecznych zabiegów.

Na taką kompleksową pomoc mogą liczyć również chorzy, u których zdiagnozowano raka jelita grubego. Ten rodzaj raka jest uważany za cichego zabójcę. Przez długie lata może bowiem rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych niepokojących objawów. Rocznie chorobę rozpoznaje się u około 18 tys. kobiet i mężczyzn.

Małopolanie, którzy muszą się z nim zmierzyć, mogą liczyć na kompleksową pomoc w trzech ośrodkach: Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie, Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie (tutaj program kompleksowej opieki onkologicznej jest realizowany od 2021 roku). Niedawno do tego grona dołączył trzeci ośrodek - Krakowski Oddział Narodowego Instytutu Onkologii.

Wszystkie szpitale zapewniające tę formę opieki muszą mieć możliwość diagnostyki nowotworu jelita grubego, zapewnić leczenie w poradniach i na oddziale szpitalnym oraz dostęp do programów lekowych czy radioterapii. Bardzo ważnym elementem opieki – podobnie jak w przypadku nowotworu piersi - jest także wsparcie psychologiczne.

W poprzednim roku z kompleksowej opieki onkologicznej korzystało 666 Małopolan cierpiących na raka jelita grubego. W tym roku objęto nią już 846 osób.

- Małopolski NFZ pokrywa koszty terapii każdego pacjenta włączonego przez szpitale do programu kompleksowej opieki nad chorymi z nowotworem piersi i nowotworem jelita grubego. Pomoc udzielana w ramach nich jest bowiem nielimitowana – podkreśla Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

W 2021 roku na oba programy kompleksowej opieki leczenia nowotworów zostało przeznaczonych blisko 26 mln zł. Największa część tej kwoty trafiła do Narodowego Instytutu Onkologii. W pierwszych czterech miesiącach tego roku małopolski NFZ za kompleksową opiekę zapłacił już ponad 7 mln zł.

Opr. [email protected], fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu