Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
24/02/2020 - 13:25

O polskim "cancer plan", czyli narodowej strategii walki z rakiem w Nowym Sączu

Śmiertelne nowotwory zbierają żniwo. Dla wielu taka diagnoza jest jak wyrok - trudno zachować zimną krew w momencie, w którym runął twój dotychczas uporządkowany świat. Nadzieją na lepsze jutro ma być "cancer plan", czyli Narodowa Strategia Onkologiczna, o której będziemy rozmawiać już 23 marca, podczas IX edycji Seminarium "O Zdrowiu Sądeczan".

Plan będzie przedmiotem dyskusji podczas IX edycji Seminarium "O Zdrowiu Sądeczan", organizowanego przez Fundację Sądecką, pod patronatem portalu "Sądeczanin". Wydarzenie odbędzie się 23 marca 2020 roku o godzinie 10 w Małopolskim Centrum Kultury "Sokół". Celem jest aktywizacja i integracja środowiska lekarskiego oraz władz lokalnych. Będzie to niepowtarzalna okazja do uczestnictwa w ciekawych wykładach medycznych autorytetów.

W lutym 2020 roku została przyjęta Narodowa Strategia Onkologiczna. Ma ona stanowić odpowiedź na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe. Realizację projektu przewidziano na lata 2020-2030. Specjaliści od dawna postulowali wprowadzenie takiej strategii oraz zapewnienie wsparcia ze strony państwa, ponieważ obecnie nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce (obok chorób układów krążenia).

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ, towarzystw naukowych oraz organizacji zrzeszających pacjentów debatowali nad założeniami projektu. Głównym celem jest zmniejszenie umieralności Polaków z powodu raka. Działania zostały rozpisane na poszczególne lata. Strategia zakłada nie tylko poprawę wyników leczenia, ale także zwiększenie dostępu do specjalistycznej rehabilitacji onkologicznej, dedykowanej osobom chorym i wymagającym wsparcia po zakończonym leczeniu.

Pojawił się również pomysł rozszerzenia zestawu badań dopuszczających pracowników do pracy, poprzez włączenie niektórych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów do zestawu badań obowiązkowych dla zatrudnionych. Być może dzięki temu udałoby się zwiększyć wykrywalność chorób onkologicznych, jednak procedura wymagałaby uzupełnienia braków kadrowych. 

Czytaj także: Rozmowa dnia: rak płuca jednym z wyzwań onkologii

W ramach programu placówki oświatowe mają podjąć starania mające na celu edukację młodzieży, zwłaszcza w kwestii ograniczenia palenia tytoniu oraz walki z otyłością. Obok wskazanych powyżej założeń znalazły się także plany zwiększenia dostępności do badań przesiewowych, poprawa jakości leczenia, ulepszenie infrastruktury szpitali, a także zapewnienie dostępu do nowoczesnej aparatury medycznej. Ministerstwo będzie także starało się o zwiększenie listy leków refundowanych. 

Uchwalona przez sejm ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej to długo wyczekiwany dokument - nadzieja dla ludzi, których świat się zawalił. Chorzy na raka za kilka lat powinni odczuć poprawę jakości diagnostyki i leczenia.

Czytaj także: Medyczny cud. Zespół prof. Giebela zniszczył nowotwór z pomocą komórek pacjentki

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu