Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 kwietnia. Imieniny: Mai, Marcelego, Wadima
23/02/2020 - 18:50

Podejrzenie zakażenia koronawirusem. Pacjent badany w szpitalu w Krakowie

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafił dzisiaj pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Osoba ta przechodzi teraz badania. Jak poinformowała portal Sądeczanin.info Maria Włodkowska, rzeczniczka krakowskiego szpitala wyniki testów będą znane w początkach przyszłego tygodnia.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, jak donosi Radio Zet, nie chce ujawniać szczegółowych danych o pacjencie.

- Jest to osoba, która przebywała w Azji – przekazała portalowi Sądeczanin.info Maria Włodkowska, rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Wyniki badań pacjenta będą znane w poniedziałek lub we wtorek. Więcej szczegółów nie podajemy.

Zobacz: wszystko o koronawirusie w Nowym Sączu

Według Radia Zet pacjent nie przebywał na terenie Chin, podaje też, że jest to nie pierwszy chory, który trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Również do szpitala w Nowym Sączu kilka dni temu trafił pacjent z podejrzeniem zakażenia tym wirusem. Po przeprowadzonych badaniach i wywiadzie epidemiologicznym żaden z tych przypadków nie potwierdził się. Osoby te nie były zarażone wirusem z Chin.

W piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że kończy się szansa na powstrzymanie szerzenia się epidemii nowego koronawirusa. Dodał, że władze państw muszą szybko działać.

Jak wynika z najnowszego komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego na świecie potwierdzono już ponad 78 tys. przypadków zakażeń COVID-19 (od 31 grudnia 2019 do 23 lutego 2020), w tym 2 463 zgony.

 W Chinach kontynentalnych z powodu koronawirusa zmarły (2 443 osoby) – według stanu na 23 lutego 2020. Dwie osoby w Honkongu, Iranie (5), Korei Południowej (5), we Włoszech (2), Japonia (pokład międzynarowego przewoźnika) - (2), Tajwanie (1), na Filipinach (1), w Japonii (1) i we Francji (1).

Jeśli chodzi o Europę, to najgorsza sytuacja jest obecnie we Włoszech. W tym kraju zmarły dwie osoby.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły. Odwołano imprezy karnawałowe w Wenecji, wiele imprez sportowych i kulturalnych.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie zaleca unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), jak również do Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

[email protected], fot. Pixaby - zdjęcie ilustracyjne, źródło: Radio Zet, Główny Inspektorat Sanitarny.Dziękujemy za przesłanie błędu