Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
19/06/2021 - 10:35

Pięć zasad, o których trzeba pamiętać w trakcie upałów. Mogą uratować życie

Synoptycy ostrzegają przed ekstremalnie wysokimi temperaturami w ten weekend. Niezależnie od tego gdzie i jak spędzacie wolne, w trakcie takiej pogody trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed wysokimi temperaturami w naszym regionie. Fala upałów ma utrzymywać się aż do wtorku. Więcej o prognozie pogody na weekend przeczytacie w tym materiale: W Nowym Sączu jak na Saharze. W ten weekend będzie gorąco aż strach

Kiedy temperatura powietrza przekroczy 30 stopni Celsjusza wzrasta ryzyko przegrzania organizmu i udaru cieplnego. Jakie objawy mogą wskazywać, że pilnie potrzebujemy pomocy lekarza? - Bóle w klatce piersiowej i duszności – wskazuje doktor Robert Kowalik z sądeckiego SOR.

Przypominamy pięć podstawowych zasad, o których należy pamiętać, kiedy na zewnątrz zrobi się naprawdę gorąco.

1. Kontroluj temperaturę powietrza w swoim mieszkaniu lub domu
Wietrz pomieszczenia nad ranem lub wieczorami, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Zadbaj o to, aby okna były zamknięte i zasłonięte. Wyłączaj niepotrzebne sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne, które mogą się nagrzewać.

Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

2. ​Wódkę zamień na wodę
W czasie upałów unikaj picia alkoholu. Uratować twoje zdrowie może za to woda – pij ją w dużych ilościach. O nawodnienie powinny również zadbać osoby pracujące na zewnątrz. Ministerstwo Zdrowia radzi, aby pić dwie do czterech szklanek wody co godzinę. Ważne jest też to, co jemy. Stawiajmy na warzywa i owoce np. pomarańcze, pomidory, sałaty i marchewki.

3. Ubierz się odpowiednio do pogody
To pozwoli Ci schłodzić swój organizm. Wybieraj przewiewne, lekkie ubrania i buty. Przydadzą się również okulary z filtrem UV i nakrycie głowy.

Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

4. Odpuść intensywny trening
Forsowny wysiłek fizyczny w czasie upałów można przepłacić życiem lub zdrowiem. W ten weekend odpuść lepiej morderczy trening.

5. Rozmawiaj z innymi
W tak gorące dni najbardziej narażeni na przegrzanie czy udar słoneczny są osoby starsze lub z chorobami wieńcowymi. Nie bój się rozmawiać z obcymi ludźmi i jeśli widzisz, że coś jest nie tak, pytaj jak się czują. Być może potrzebują pomocy. Dbaj też o bliskich w swoim otoczeniu, przypominaj im o piciu wody. Szukaj sprawdzonych informacji na temat pogody w sieci. Na bieżąco sprawdzaj również lokalne wiadomości. (źródło: Ministerstwo Zdrowie, oprac.: s.siwulska@sadeczanin.info, fot. Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu