Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
22/12/2021 - 23:25

Paxlovid - doustny lek na koronawirusa czeka na zatwierdzenie w USA

Firma Pfizer ogłosiła dziś, że doustny lek przeciwwirusowy, Paxlovid, znacznie ogranicza liczbę hospitalizacji i zgonów. Analiza wykazała 89-procentowe zmniejszenie ryzyka hospitalizacji lub zgonu związanego z covidem w porównaniu z pacjentami, ktorym podawano placebo leczonych w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów. W Wielkiej Brytanii już teraz zakażeni dostają lek o nazwie Molnupiravir.

W całej badanej populacji do 28 dnia nie zgłoszono żadnych zgonów u pacjentów, którzy otrzymywali Paxlovid w porównaniu z 10 (1,6 proc.) zgonów u pacjentów, którzy otrzymywali placebo.

W porozumieniu z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA), firma Pfizer zaprzestanie dalszego naboru do badania ze względu na przytłaczającą skuteczność wykazaną w tych wynikach i planuje przedstawić w amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wniosek o zezwolenia na użycie w sytuacjach nadzwyczajnych (EUA) tak szybko, jak to możliwe.

- Dzisiejsze wiadomości to prawdziwy przełom. Dane sugerują, że nasz doustny lek przeciwwirusowy, jeśli zostanie zatwierdzony przez organy regulacyjne, może uratować życie pacjentów, zmniejszyć nasilenie infekcji covid i wyeliminować do dziewięciu na dziesięć hospitalizacji - mówi szef firmy Pfizer.

Pfizer spodziewa się, że lek może być przepisywany do leczenia w domu, aby pomóc w lżejszym przebiegu choroby, zapobiec hospitalizacjom i zgonom, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji po ekspozycji na koronawirusa wśród dorosłych. 

Zobacz też: codziennie aktualizowany raport na temat koronawirusa w Polsce

- Badania kliniczne nad lekiem na covid produkowanym przez koncern Merck (Molnupiravir) wykazały, że zarówno liczba hospitalizacji, jak i liczba zgonów w grupie kontrolnej spadła o połowę - oznacza to, że przyczynowe leczenie covid z wykorzystaniem molnupiraviru jest skuteczne - - pisze tymczasem mgr farm. Szymon Dybalski. I jak dodaje, Molnupiravir może potencjalnie odciążyć system ochrony zdrowia oraz ograniczyć nadmiarowe zgony pacjentów. Podaje też, że koszt kilkudniowej kuracji Molnupiravirem to w naszych warunkach ok, 2800 zł. (redakcja@sadeczanin.info) Fot. UnsplashDziękujemy za przesłanie błędu