Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
25/04/2023 - 19:30

Opieka koordynowana to kluczowa zmiana w podstawowej opiece zdrowotnej. Co z tego ma pacjent?

Od siedmiu miesięcy pacjenci, udający się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej mogą korzystać z opieki koordynowanej. O niej właśnie, w wielu aspektach i nie tylko będzie mowa podczas X – jubileuszowego „Seminarium o Zdrowiu”, które organizuje Fundacja Sądecka. Seminarium odbędzie się w czwartek (27 kwietnia) w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.

Co to jest opieka koordynowana?

Od 1 października ubiegłego roku lekarze pierwszego kontaktu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną. Jest to pole do popisu dla lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy rodzinnych, którzy mają do czynienia z pacjentami przewlekle chorymi.

To szerszy wachlarz badań i możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w gabinecie lekarza rodzinnego.

Wprowadzenie opieki koordynowanej to kolejny etap zmian, które dokonują się od kilku miesięcy w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Opieką koordynowaną objęci są pacjenci pełnoletni, przewlekle chorzy, którzy leczą się w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

- Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ to jedna z najistotniejszych z punktu widzenia pacjenta zmian w systemie opieki zdrowotnej w ostatnich latach. Daje możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w poradniach POZ i szerszy wachlarz diagnostyczny. W ramach opieki koordynowanej lekarz rodzinny może zlecić swoim pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla poradni specjalistycznych – wyjaśniał w trakcie briefingu w Krakowie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Schorzenia leczone w ramach opieki koordynowanej

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu