Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
27/12/2022 - 21:45

Objawy krzywicy u dzieci. Dowiedz się, jak im zapobiegać

Krzywica jest chorobą wieku dziecięcego, występuje najczęściej pomiędzy 3 miesiącem a drugim rokiem życia. Mimo że obecnie zachorowania są coraz rzadsze, nadal stanowi duże zagrożenie dla zdrowia. Warto jednak zapobiegać pojawieniu się krzywicy, tym bardziej, że działania profilaktyczne nie są dla rodziców obciążające.

Powinniśmy dbać o kości naszych dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Prawidłowy ich rozwój jest niezwykle ważny – nasz szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, zapewnia prawidłową postawę ciała oraz możliwość poruszania się.

Rozwój szkieletu u dzieci jest najbardziej intensywny w pierwszych trzech latach życia. W tym czasie kości zmieniają grubość i długość. Zwiększeniu ulega również ich gęstość oraz stopień uwapnienia (zawartość wapnia w tkance kostnej).

Krzywica niedoborowa jest chorobą, która dotyka dzieci (krzywica u dorosłych to osteomalacja). Polega na zaburzonej mineralizacji kości, co skutkuje powstaniem deformacji kostnych. Związana jest z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej, których powodem najczęściej jest niedobór witaminy D. Może mieć poważne objawy, a nieleczona lub nieodpowiednio leczona może prowadzić do powikłań ze strony układu kostnego. W profilaktyce i leczeniu krzywicy bardzo ważne jest uzupełnienie niedoborów witaminy D3.

Krzywicę diagnozuje się u dzieci najczęściej w wieku pomiędzy drugim miesiącem a drugim rokiem życia, kiedy następuje proces zamknięcia nasad kości długich. Istotą choroby są nieprawidłowości związane z procesem wzrostu kości oraz ich – jak nazwa schorzenia wskazuje – krzywiznami. U osób dorosłych choroba zwana jest osteomalacją i wynika z tych samych przyczyn, które wywołują krzywicę u dzieci.

Krzywica – przyczyny

Przyczyną krzywicy niedoborowej jest głównie nieprawidłowy bilans wapnia w organizmie lub niedobór witaminy D bądź zaburzenia jej funkcji. Wapń w organizmie dziecka odgrywa niezwykle istotną rolę. Jest on podstawowym budulcem kości i zębów, oprócz tego bierze udział w krzepnięciu krwi, skurczu mięśni, budowie niektórych enzymów i hormonów. U dzieci wapń odpowiada za mineralizację niedojrzałej jeszcze kości, co przekłada się na zapewnienie jej prawidłowej budowy i rozwoju.

W utrzymaniu optymalnej gospodarki wapniowo-fosforanowej niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego stosunku wapnia do fosforu w diecie. Duży wpływ na wchłanianie wapnia i fosforu z jelita cienkiego, przez to na regulację gospodarki wapniowo-osforanowej ma witamina D. Jako, że wapń jest pierwiastkiem ważnym w całościowym funkcjonowaniu organizmu, a jego rola nie ogranicza się jedynie do budowy kości, w przypadku niedoboru wapnia w organizmie, jest on niejako,,odbierany” z tych miejsc w których jest go więcej, czyli z kości, i przekazywany do innych komórek organizmu.

Doprowadza to do zaburzenia mineralizacji kości i powstania objawów charakterystycznych dla krzywicy. Organizm czerpie witaminę D z pożywienia, a także potrafi ją wytworzyć pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego ma terenach bardziej nasłonecznionych rzadziej rozpoznaje się krzywicę kości u dziecka.

Objawy krzywicy u dzieci

Na rodzaj i stopień nasilenia objawów krzywicy znacząco wpływa stopień niedoborów składników budulcowych tkanki kostnej. Przed wystąpieniem objawów kostnych pojawiają się tzw. objawy zwiastunowe – drażliwość i niepokój, silny zapach moczu, pocenie się główki podczas karmienia czy skłonność do zaparć.

Objawy krzywicy ze strony układu kostnego to:

  • miękka i spłaszczona potylica,
  • bardzo wolne zarastanie ciemiączka,
  • deformacje czaszki,
  • guzy czołowe,
  • pogrubienie żeber w miejscu połączenia chrząstki z kością,
  • zbyt mały obwód klatki piersiowej,
  • deformacje klatki piersiowej,
  • wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym,
  • zniekształcenie kości miednicy,
  • łukowato wygięte kości nóg,
  • kolana nadmiernie rozstawione na zewnątrz lub do wewnątrz,
  • płaskostopie,
  • pogrubienie nasad kości rąk,
  • opóźnione wyrzynanie się zębów.

Ponadto u dzieci chorych na krzywicę obserwuje się zmniejszone napięcie mięśniowe i objawy tężyczki. Mają one także obniżoną odporność na zakażenia; czasem cierpią na niedokrwistość.

Diagnostyka krzywicy

W przypadku zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Prawdopodobnie postawi on wstępne rozpoznanie na podstawie samych objawów, jednak dla potwierdzenia zleci wykonanie badań.

Postawienie rozpoznania krzywicy umożliwia diagnostyka laboratoryjna – zasadnicze znaczenie ma tu ocena gospodarki wapniowo-fosforanowej. Oprócz badań krwi lekarz czasami dodatkowo zleca badania obrazowe, głównie RTG.

Zobacz też: Wzdęcia – jak leczyć i zapobiegać? Sprawdź!

Leczenie krzywicy u dzieci

Leczenie krzywicy u dzieci polega na podawaniu witaminy D3. Odpowiednio dobrane, ustalone przez lekarza dawki przywrócą homeostazę wapniowo-fosforową organizmu. Istotne w trakcie terapii jest zadbanie o odpowiednią dietę dziecka. Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, więc nie może ich zabraknąć w przygotowywanych posiłkach.

Podaje się ją bezpośrednio do buzi dziecka przed lub po karmieniu. W okresie letnim, kiedy skóra dziecka jest bardziej eksponowana na promieniowanie słoneczne, po konsultacji z lekarzem dawkę witaminy można zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Leczenie trwa od 4-6 tygodni do nawet kilku miesięcy.

Krzywica u dzieci – profilaktyka

Profilaktyka krzywicy u dzieci polega na podawaniu właściwych dawek witaminy D już od pierwszych dni życia, także latem – dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych piersią (mleko matki nie zawiera witaminy D). Witamina D jest natomiast dodawana do mleka modyfikowanego. Ponadto bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Witamina D znajduje się m.in. w jajkach, tłustych rybach, przetworach mlecznych, tranie, grzybach. Należy również jak najwięcej przebywać na słońcu (minimum 15 minut dziennie).

[email protected],  fot. freepik.







Dziękujemy za przesłanie błędu