Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
11/10/2021 - 14:25

Nowy Sącz: szpital zwiększył liczbę łóżek covidowych!

Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, od momentu, kiedy znów zaczęła rosnąć liczba chorych na COVID-19, ma pełne obłożenie oddziału covidowego. Dlatego też trzeba było, za zgodą wojewody małopolskiego, zwiększyć w tej placówce liczbę łóżek covidowych. O ponad dwadzieścia miejsc.

Przypomnijmy, że sądecki szpital, zgodnie z decyzją, którą pod koniec września podjął wojewoda małopolski Łukasz Kmita, jest jednym z kilku szpitali w Małopolsce, w których zostały zabezpieczone miejsca dla pacjentów, u których zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem.

Do sądeckiego szpitala trafiają pacjenci nie tylko z Nowego Sącza, ale także z innych szpitali - na przykład z: Krynicy Zdroju, Limanowej i innych w Małopolsce.

Zabezpieczone z końcem września miejsca covidowe bardzo szybko zapełniły się pacjentami chorującymi na COVID – 19. Jak sygnalizowaliśmy już w ubiegłym tygodniu, dyrekcja sądeckiego szpitala wystąpiła do decydentów o zwiększenie liczby łóżek covidowych.

- Mamy poszerzony oddział covidowy – powiedział Sądeczaninowi lek. med. Bogusław Latacz, zastępca dyrektora ds. medycznych sądeckiego szpitala. – Łącznie mamy 44-45 łóżek. Oprócz tego do dyspozycji mamy dwa łóżka covidowe na oddziale intensywnej terapii.

Doktor Latacz nie ukrywa, że sądecki szpital musiał poszerzyć bazę łóżek covidowych, bo placówka ma cały czas pełne ich obłożenie.

- Był już problem z przyjmowaniem tych pacjentów i trzeba było ich przewozić do innych szpitali – dodaje nasz rozmówca. – Według mnie tych pacjentów będzie przybywać. Obecnie chorują ci, którzy się zaszczepili i ci, którzy na to się nie zdecydowali. Różnica jest taka, że osoby, które zaszczepiły się i mimo wszystko zachorowały przechodzą tę chorobę w miarę łagodnie. Zupełnie inna sytuacja jest z osobami, które się nie szczepiły. One chorują ciężko, powiedziałbym – gorzej, niż podczas poprzednich fal.

Jak mówi nasz rozmówca łóżka w oddziale covidowym sądeckiego szpitala zajmują obecnie w większości osoby, które nie zdecydowały się na szczepienie.

- Na oddział covidowy trafiają teraz przede wszystkim ludzie starsi, mający również choroby współistniejące – dodaje doktor Latacz.

Według danych, podanych dzisiaj przez Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby w Polsce zostało potwierdzone 903 kolejne przypadki choroby COVID-19, w tym 53 w Małopolsce. W naszym regionie o chorobie dowiedziały się cztery osoby (1 w Nowym Sączu, 1 w powiecie nowosądeckim, 1 w powiecie limanowskim i 1 w powiecie gorlickim).

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Iga Michalec.Dziękujemy za przesłanie błędu