Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
18/06/2021 - 12:40

Nowy Sącz ma już kasę na tężnię solankową. Inne gminy też chcą

2 500 000 zł – tyle do podziału na budowę tężni solankowych otrzyma 12 samorządów z naszego regionu. Jednym z nich jest Nowy Sącz a do aplikowania o podobne środki szykują się już Stary Sącz i Piwniczna-Zdrój.

Nowy Sącz ma już kasę na tężnię solankową. Inne gminy też chcą

Obok Nowego Sącza na liście ogłoszonej przez marszałka Witolda Kozłowskiego w ramach programu „Małopolskie tężnie solankowe” są m.in. Zakliczyn i Wadowice. To był pierwszy nabór w ramach projektu. Łącznie województwo chce przeznaczyć na podobne przedsięwzięcia 5 000 000 zł - po 2 500 000 zł w 2021 i w 2022 roku.

Maksymalna wysokość dotacji dla jednego wniosku może wynieść do 250 000 zł i nie więcej niż 70 procent całkowitej wartości inwestycji.

O budowę tężni solankowych na sądeckich plantach i plac rekreacyjny imienia Stanisława Janisza na osiedlu Dąbrówka wnioskował jako pierwszy radny Michał Kądziołka argumentując, że to byłby świetny zastrzyk zdrowia choćby dla osób, które mają problemu z układem oddechowym po przebyciu COVID-19.

Prezydent Ludomir Handzel od początku uważa, że taką tężnię w Parku Strzeleckim, poparł też propozycję radnego Krzysztofa Ziai a propos Lasku Schwerteńskim. Która z lokalizacji ostatecznie zostanie wybrana? Napiszemy o tym w osobnej publikacji.

Do budowy tężni solankowej przygotowują się też inne samorządy z naszego regionu. W Starym Sączu padły nawet dwie propozycje lokalizacji. Radna Magdalena Sznajder zaproponowała, by konstrukcję postawić przy Placu Teresy Nowińskiej, a więc niemal w ścisłym centrum Starego Sącza.

Tomasz Koszkul, sołtys Barcic z kolei podpowiada, że tężnia mogłaby być zlokalizowana w okolicach przystani rowerowej przy trasie EuroVelo w tej miejscowości. O słuszności tego wyboru przekonuje wraz z sołtysem spora grupa mieszkańców.

Z kolei w Piwnicznej-Zdroju władze zastanawiają się nad zrobieniem tężni po stronie uzdrowiskowej miasta, tam, gdzie dziś stoi nieużywany już od dłuższego czasu amfiteatr. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info - MK)Dziękujemy za przesłanie błędu