Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
08/01/2020 - 12:45

Nowy Sącz: klamka zapadła. Od dzisiaj obowiązkowa e-recepta! [FILM, ZDJĘCIA]

Wszyscy lekarze mają od dzisiaj obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Będą z niej musieli korzystać prawie wszyscy pacjenci. Aby wykupić przepisany przez lekarza lek/ki pacjent będzie pokazywał w aptece specjalny kod znajdujący się na blankiecie przypominającym dawną tradycyjną receptę (informacja o receptach w pakiecie). Taki kod można również otrzymać SMS, ale do tego konieczne jest zalogowanie się do specjalnego systemu lub mailem.

Wszystkie dane pacjenta i zaordynowane przez lekarza leki trafiają z komputera w gabinecie lekarza do elektronicznej chmury. Kiedy w aptece pojawi się pacjent ze wspomnianym kodem, to farmaceuta, za pomocą systemu elektronicznego ściągnie z chmury dane chorego i zaordynowane medykamenty.

Przypomnijmy, że e - recepty obowiązywały już od 1 stycznia ubiegłego roku, ale ich wystawianie nie było jeszcze obligatoryjne. Od dzisiaj jest to już konieczność.

Przypomnijmy, że w 2018 roku uzdrowisko Krynica - Zdrój znalazło się w wąskim gronie miast, w których Ministerstwo Zdrowia testowało nowy system informatyczny - e - recepta. Krynica była jedynym takim miastem w Małopolsce i trzecim w Polsce.

Główną zaletą e-recepty jest to, że nie będzie można jej zgubić ani zniszczyć. Korzyści z e-recepty dla pacjenta to nie tylko wygoda i czytelność wystawionego dokumentu, ale także możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji. Nie będzie też, jak to czasami bywało, pomyłek, problemów z odczytaniem nazwy leku, która była, czasami, nieczytelna.

Pacjenci z elektronicznymi receptami pojawiali się w sądeckich aptekach już w ubiegłym roku

E-recepta ważna jest przez 30 dni, chyba, że lekarz wydłuży okres jej realizacji do 365 dni.

Warto wiedzieć, że są jednak od tego wyjątki. Otóż e-recepty na antybiotyki ważne są przez 7 dni. W przypadku leków odurzających i psychotropowych ważność wynosi 30 dni, a w przypadku preparatów immunologicznych - 120 dni.

- Każdy wypisany lek stanowi oddzielną e-receptę – mówi farmaceuta Mirosław Grodek, kierownik apteki przy ul. Żółkiewskiego w Nowym Sączu. – Dlatego też pacjent ma możliwość wykupienia takiego leku, niezależnie od pozostałych w innej aptece. Natomiast jeśli pacjent ma wypisane kilka opakowań tego samego leku na e-recepcie i wykupi pierwsze w danej aptece, to pozostałe musi też kupić w tej samej aptece.

Farmaceuta podpowiada też, aby pacjenci nie czekali na realizację recept do ostatniej chwili.

- Radziłbym, aby podzielić sobie wykup leków tak, aby nie czekać do momentu, kiedy kończy się termin realizacji e-recepty. – Do pierwszych trzydziestu dni od daty wystawienia e – recepty należałoby wybrać pierwsze opakowanie leku.

A co z tradycyjnymi receptami papierowymi? Czy idą do lamusa?

W uzasadnionych przypadkach lekarz może wystawić papierową receptę, która będzie traktowana tak samo jak recepta elektroniczna.

Kiedy może być jeszcze wystawiona recepta tradycyjna:

Może to nastąpić w przypadku recepty wystawianej w ramach importu docelowego (lek sprowadzany jest z zagranicy),

recepty transgranicznej wystawionej przez osobę uprawnioną do wystawiania recept zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (do końca 2020 roku),

recepty pro auctore (recepta dla osoby wystawiającej) i pro familiae (recepta wystawiona dla małżonka, wstępnego, zstępnego lub rodzeństwa osoby wystawiającej).

Pacjent może także otrzymać receptę tradycyjną – papierową od lekarza w przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie (awaria urządzenia, systemu lub internetu).

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu