Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
11/05/2023 - 19:20

Nowy Sącz: już 144 pacjentów z zaawansowaną boreliozą. Uważajcie na kleszcze

Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu było hospitalizowanych 144 pacjentów, chorującym na rozwiniętą postać boreliozy.

Co to jest borelioza?

Należy do bardzo groźnych chorób zakaźnych. Jest przenoszona przez małe pajęczaki - kleszcze. Oczywiście nie każdego. Tylko kleszcze zakażone.

Boreliozę nie jest tak łatwo zdiagnozować, bo może mieć niespecyficzne objawy. Z tego też względu potwierdzenie diagnozy może być rozciągnięte w czasie.  Na boreliozę chorują osoby, które zostały ugryzione przez kleszcza – zarówno - czy to osobnika dorosłego, czy jego larwę, ale tylko takiego kleszcza zakażonego bakterią Borrelia burgdorferi.

Ukąszenie przez kleszcza jest zazwyczaj odczuwalne. Niezauważone mogą pozostać ukąszenia przez postaci młode (nimfy). Im dłużej kleszcz jest wbity w skórę ofiary, tym większe jest ryzyko przeniesienia zakażenia.

Jak następuje zakażenie?

Kleszcz, bądź jego młoda postać (nimfa) po wbiciu się w skórę człowieka lub zwierzęcia wydziela do rany ofiary ślinę oraz treść, którą ma w jelicie.

Jakie są objawy boreliozy? 

Borelioza występuje zwykle w kilku stadiach, które charakteryzują się występowaniem różnych objawów. Najczęściej wyróżnia się fazę wczesną i późną. Objawy dzielimy na te, które występują niedługo po zakażeniu, i te, które pojawiają się dopiero po kilku miesiącach lub latach od ukąszenia przez zakażonego kleszcza. 

Charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Wywołuje go bakteria Borrelia. Pojawienie się tej zmiany to sygnał, że w organizmie człowieka może występować wspomniana bakteria. Rumień wędrujący nie pojawia się natychmiast, w momencie kiedy zainfekowany tą bakterią kleszcz wszczepi się w skórę.

Taki symptom może pojawić się nawet do dwóch tygodni po ukąszeniu przez pajęczaka. Zazwyczaj znika samoistnie po około miesiącu. Zdarza się jednak, że pozostaje dłużej – wtedy jest świadectwem rozsiania się krętka po organizmie. A to z kolei jest oznaką przejścia choroby z fazy skórnej do postaci wczesnej rozsianej.

Rumień wędrujący bardzo łatwo rozpoznać. Wyglądem przypomina tarczę strzelniczą, a w środku znajduje się plamka po ukąszeniu kleszcza. Obręcz "wędruje", z dnia na dzień powiększa się. Ta cecha odróżnia rumień wędrujący od zwykłego, będącego np. reakcją alergiczną na ugryzienie pajęczaka.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu