Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
03/12/2020 - 08:15

Nie chcą się w Sączu szczepić na COVID? „Ani myślę być obiektem eksperymentu”

Będą łatwo dostępne, darmowe i dobrowolne. Już wiadomo, jak ma wyglądać szczepienie Polaków na Covid-19. Czy to będzie koniec koronawirusa? Jak podkreślają epidemiolodzy, zatrzymanie zarazy jest możliwe, ale tylko po zaszczepieniu ponad 60 proc. populacji. Tymczasem rośnie grono sceptyków, także na Sądecczyźnie, którzy nie mają zamiaru przyjąć preparatu.

Szczepionki na Covid-19 będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Chętni to tego, żeby się zaszczepić mogą to zrobić przez Internet lub telefonicznie.  

Preparat będzie podawany w czterech miejscach, w przychodniach, jednostkach mobilnych i szpitalach rezerwowych.

Jak dodał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, szczepienie będzie dostępne w każdej gminie. - Chodzi o to, żeby każdy, a wierzymy, że będzie to znaczna część populacji, mógł poddać się szczepieniu w sposób prosty.  

- Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, może przerwać łańcuch zakażeń i ochronić nawet swoich rodziców – apelował premier Morawiecki.

Czy wreszcie uda się położyć kres zarazie? -Szczepionka będzie naprawdę skuteczna i może zatrzymać pandemię pod warunkiem, że zaszczepi się i uodporni ponad 60 proc. populacji – mówił na antenie Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czy Polacy zechcą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi? Przypomnijmy, że takie pytanie zadała pracownia badawcza United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Ponad połowa ankietowanych – sondaż robiony był dwukrotnie -  zapowiedziała, że nie zamierza się szczepić przeciwko koronawirusowi, kiedy już będzie dostępna szczepionkaW październiku odpowiedziało w ten sposób 46,2 proc. ankietowanych. W listopadzie jest to już większość - 50,2 proc. Z listopadowego badania wynikało, że 15,9 proc. respondentów zapowiada zdecydowaną chęć zaszczepienia. "Raczej tak" odpowiedziało 26,7 proc. ankietowanych.

Czytaj też Sprawdzili czy bardziej boimy się zarazy czy szczepionki na koronawirusa

Jaką opinię na ten temat mają czytelnicy „Sądeczanina”. Z naszej sondy wynika, że przeważają sceptycy. Za przyjęciem szczepionki opowiedziało się  23 procent , 77 procent jest  przeciw.

Ten sceptycyzm dominuje też w postach internautów, którzy doniesienia na temat szczepień komentowali na naszym redakcyjnym funpage’u

Ja nie czekam..i nie zamierzam się szczepić...

W pierwszej kolejności niech zaszczepi się rząd, a my zobaczymy i podejmiemy decyzję za trzy tygodnie czy się szczepić.

Kto czeka? Bo ja nie. Ani myślę być obiektem eksperymentu

Ja oddaję swoją i jeszcze dopłacę.

Wynaleźli, zaszczepią, okey. Ciekawe z jakimi skutkami ubocznymi po latach

Szczepienie gorsze niż choroba

Jeden, jedyny pozytywny wpis został zamieszczony, co można wnioskować z profilu fejsbukowicza, przez diagnostę laboratoryjnego.  

Zaraz zlecą się antyszczepionkowcy… a tak na poważnie, to  mam nadzieję, że szczepionka szybko trafi do Polski. W kwestii odporności, pamiętajmy, że to nie tylko przeciwciała, ale też komórki pamięci, które żyją ponad 30 lat. Więc jest nadzieja

Wedle zapowiedzi premiera w pierwszej kolejności szczepienia będą dostępne dla wszystkich służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, służb mundurowych oraz wszystkich osób starszych - powyżej 60. roku życia.

 Czytaj też Mieliśmy w Sączu jedną zarazę, teraz mamy dwie. Znany naukowiec bije na alarm

Jak mówił szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk,  do końca tego tygodnia zostanie zakończona strategia szczepień. - Będziemy chcieli bardzo szeroko skonsultować z ekspertami, z samorządem lekarskim, z ośrodkami naukowymi. Chcemy, żeby jak najwięcej osób mogło w tej kwestii się wypowiedzieć tak, żeby w połowie grudnia Rada Ministrów mogła jako oficjalny dokument przyjąć strategię szczepień na Covid-19 –wyjaśniał Dworczyk.

Czytaj te z Krynica-Zdrój: tłumy i ścisk na wyciągu. Narciarze COVID mają gdzieś. Zamkną im stacje?  

Podczas konferencji Morawiecki był też pytany o koszt zakupu szczepionki. - To od 5 do 10 mld zł, w zależności od tego, ile jeszcze szczepionek dodatkowo kupimy - mówił szef rządu. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu